Putin: “Erdoğan’ın ‘Dünya beşten büyüktür’ görüşüne katılmıyorum”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Dünya beşten büyüktür" sözü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e soruldu. Putin, "Erdoğan'a katılmıyorum, bu bir medeniyet krizi" dedi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise 19 Ekim'de aynı soruya "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı fikirdeyim" cevabını vermişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Soçi’de Uluslararası Valday Kulübü toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlamış, bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika ziyaretinde yinelediği “Dünya beşten büyüktür” ifadesine ilişkin düşüncelerini sorması üzerine şu ifadeleri kullanmıştı:

BMGK’nin 5 daimi üyesinin dünyanın kaderini dikte etme hakkına sahip olmadığı konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a katılıyorum ve BMGK da bu hakka sahip olduğunu iddia etmiyor. Beş ülke, sadece BM Tüzüğü’ndeki yetkilere sahip olduğu iddiasında bulunuyor. 

BM Tüzüğü, uluslararası toplumun tüm üyelerinin ortak iradesini yansıtıyor ve daimi 5 üye, en başta küresel çatışmadan kaçınılması olmak üzere dünyadaki durumla ilgili özel sorumluluk taşıyor. 75 yılı aşkın bir süredir bunu yapmayı başardı. 

BM ile BMGK’nin yeni gerçeklere uyarlanmasına ihtiyaç var. Çünkü dünyada BM kurulduğunda olduğu gibi 50 ülke yok. BMGK’nin 12’den 15 üyeye genişletildiğinde olduğu gibi 70 ülke yok. Şimdi çok daha fazlası, 193 üyesi var. 

Elbette gelişmekte olan ülkeler de BMGK’da temsillerinin artırılmasında haklı olarak ısrar ediyor. Şimdi,BMGK’nin 15 üyesinden en azından 6’sı Batılıdır. BMGK’ye Japonya da Asya’dan seçildiğinde, yedinci oy BMGK üzerinden izlenen Batı politikasının hanesine gidiyor 

Bu nedenle elbette Batı’nın BMGK’ya koltuk eklemesine gerek yok. Asya, Afrika, Latin Amerika’nın gelişmekte olan ülkeleri için koltukların eklenmesi gerekiyor.” 

Putin: Erdoğan’a katılmıyorum, bu bir medeniyet krizi

Aynı soru, bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e de soruldu.

Putin, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan farklı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dünya beşten büyüktür” sözüne katılmadığını söyledi.

Putin, “Karşı karşıya olduğumuz kriz, kavramsal bir kriz, hatta medeniyet krizi. Fiiliyatta bu, insanın yeryüzündeki varlığını tanımlayan yaklaşım ve ilkelerin krizi. Bu durumda hangi yöne ilerleyeceğiz, nelerden vazgeçeceğiz, neleri gözden geçireceğiz veya düzelteceğiz? Asıl değerler için savaş gerektiğinden, onları tüm gücümüzle takip etmemiz gerektiğinden eminim” dedi.

Önceki İçerikKayıp Filistinliler için Sabah’ın iddiası: MOSSAD ajanları yakalandı
Sonraki İçerikKorkulan oldu: Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Türkiye’yi gri listeye aldı