Ratko Mladic hayatının geri kalanını hapiste geçirecek

Birleşmiş Milletler (BM) temyiz yargıçları, eski Bosna Sırp ordusu komutanı general Ratko Mladiç'in 1992-95 Bosna Savaşı sırasında soykırım ve diğer suçlardan mahkûmiyetlerini ve müebbet hapis cezasını onayladı. Bu karar, 79 yaşındaki eski generalin hayatının geri kalanını hapiste geçireceği anlamına geliyor.

1995 Srebrenitsa katliamı ve Saraybosna kuşatması da dahil olmak üzere Boşnak halkını terörize eden birliklere komutanlık etmesi nedeniyle “Bosna Kasabı” olarak bilinen Mladiç, 2017 yılında Lahey Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından suçlu bulunarak ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Hakkında suç duyurusunda bulunulmasından 26 yıl sonra bugün karara bağlanan temyiz davasında, Mladiç’e 2017 yılında mahkeme kararıyla verilen ceza onaylandı.  

Temyiz davasındaki bu kararla 100 binden fazla insanın öldüğü ve milyonlarca insanın evsiz kaldığı savaşta işlenen suçlarla ilgili BM kovuşturmaları sona erdi. 

79 yaşındaki Mladiç, 2017’de, 1995 yılında Srebrenitsa’nın doğu bölgesindeki 8 binden fazla Müslüman erkek ve erkek çocuğun katledildiği katliama öncülük etmekten suçlu bulunmuştu. 

Hollanda’nın Lahey kentinde, Zambiya Baş Yargıcı Prisca Matimba Nyambe başkanlığındaki beş yargıçtan oluşan bir heyet tarafından verilen karardan saatler önce, Srebrenitsa kurbanlarının dul eşleri ve anneleri mahkemenin önünde toplanmaya başladı.

Srebrenitsa’nın Anneleri temsilcisi Munira Subasic, temyiz mahkemesinin kararını açıklamasını heyecanla beklerken, “Bugün biz anneler için tarihi bir gün. Bugün nihayet Balkanların en büyük kasabı hakkında nihai kararın açıklanmasını bekliyoruz. Kendi kontrolü altındaki tüm topraklarda soykırım yaptı. Sırplara ait olmayan her şeyi yok etti” dedi.

Mladiç ayrıca zulüm, imha, cinayet ve terör gibi başka suçlardan da suçlu bulundu. 

Mladiç ilk olarak 1995 yılı Temmuz ayında suçlandı. Bosna’daki savaş sona erdikten sonra saklandı. 2011’de tutuklandı ve o sırada iktidarda olan Batı yanlısı Sırbistan hükümeti tarafından Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne teslim edildi.  Çoğu Müslüman olan Boşnaklar Mladiç’i savaş suçlusu olarak görürken, birçok Bosnalı Sırp için o hâlâ bir kahraman.

Bosna’nın doğusundaki Foça kasabasında yaşayan Sırp savaş gazisi Milije Radoviç Associated Press haber ajansına verdiği demeçte, Mladiç hakkında verilen kararı kabul edemeyeceğini, Mladiç’in kendisi için bir kahraman olduğunu söyledi.

Önceki İçerikABD Dışişleri Bakanı Blinken: “Türkiye NATO müttefiki gibi davranmıyor”
Sonraki İçerikKapı aralığında kritik görüşme…