Rusya, sokaklarındaki protestoları başlamadan ‘öngörecek’ yapay zekâ takip sistemi kuruyor

Rusya'da devlete bağlı teknoloji kuruluşu Rosteh, toplumsal hoşnutsuzlukların kitlesel protestolara dönüşmesinin önüne geçmek için yapay zekâya dayalı bir program geliştiriyor. Şubat ayında da İçişleri Bakanlığı, aranan zanlıları sadece yüzlerinden değil, yürüyüşlerinden ve göz irislerinden de bulabilecek bir sistem geliştirdiğini açıklamıştı.

Kommersant gazetesi, Rusya’da yapay zekâ temelli yeni bir programın sosyal medyayı izleyeceğini ve uygulamada olan “Güvenli Şehir” adlı online takip sistemine bağlı kameralardan veri toplayacağını yazdı.

Gazeteye göre program, medya raporlarının yanı sıra sosyal ağlardan, akıllı kameralardan ve diğer kaynaklardan gelen verileri analiz edecek.

Program, bu analizler sonucunda, başlamamış protestoları öngörebilecek. Ayrıca, protestolar başlamışsa güvenlik kuvvetlerinin nasıl bir yol izlemesi gerektiği hususunda tavsiyelerde de bulunacak.

Habere göre, Rosteh programı 2022 yılında kullanıma hazır hale getirmeyi hedefliyor.

Kommersant’a konuşan bilişim uzmanları ise, şu anda tanımlanan amaca uygun bir “nöral ağ teknolojisi”nin bulunmadığı kanısında.

Uzmanlara göre, en büyük sorunlardan biri de sistemin nasıl test edileceği konusundaki belirsizlik.

İnsanlar hakkında kişisel veri toplamadan böyle bir sistemin nasıl hayata geçirilebileceği, uzmanların dile getirdiği bir başka soru.

Kommersant’ın kaynaklarına göre, yeni sistemin Acil Durumlar Bakanlığı’na 100 milyar rubleye (1,3 milyar dolar) mal olacağı tahmin ediliyor.

Bu arada haberi yorumlayan “Güvenli Şehir” projesinin koordinatörü Andrey Mişurnıy, yeni analiz programının gelecek yılın Aralık ayına kadar tamamlanacağını duyurdu. 

Rus medyasına konuşan bazı uzmanlar, benzer sistemlerin ABD ve Çin’de de olduğunu, özellikle Çin’de Covid-19 ile ilgili gelişmeleri analiz etmek için bu sistemden yararlandığını söylüyor.

Son yıllarda Moskova belediyesi şehrin güvenliği için yeni teknolojilere yatırım yapıyor. 2017’den bugüne başkentte 3 binden fazla kamera “yüz tanıma sistemi”ne bağlandı.

Şubat ayında İçişleri Bakanlığı, suçluları ve suç şüphesi olan kişileri aramak için Federal Biyometrik Muhasebe Bilgi Sistemini (FISBU) geliştirdiğini açıklamıştı. Departman, sistemin aranan zanlıları sadece yüzlerinden değil, yürüyüşlerinden ve göz irislerinden de bulabileceğini açıklamıştı.

İçişleri Bakanlığı’na göre şu anda 190 bin kamera kullanan “Güvenli Şehir” sistemi, 2020’de 516 hırsızlık, 129 saldırı, 2 bin 713 hırsızlık, 40 cinayet olmak üzere 5 bin 85 suçun çözülmesine yardımcı oldu. (Turkrus.com)