Rusya’nın BM müşaviri diplomatlığı bıraktığını açıkladı: “Ülkemden hiç bu kadar utanmamıştım”

Rusya’nın Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Müşaviri Boris Bondarev: “Bu savaşı tasarlayanlar tek bir şey istiyorlar; sonsuza dek iktidarda kalmak, gösterişli saraylarda yaşamak, Rus Donanması kadar maliyeti olan yatlarda yelken açmak, sınırsız güç kullanmak ve mutlak bir cezasızlığın tadını çıkarmak. Bunun için ne kadar gerekiyorsa o kadar can feda etmeye hazırlar. Binlerce Rus ve Ukraynalı bunun için öldü. Yirmi yıllık diplomatım. Bakanlık benim evim ve ailem oldu. Ama artık bu kanlı, akılsız ve gereksiz rezilliğe ortak olamam.”

Rusya’nın Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Müşaviri Boris Bondarev istifa ederek diplomatlık mesleğini bıraktığını açıkladı.

Bondarev’in açıklaması şöyle:

Yirmi yıllık diplomatlık kariyerim boyunca çok sayıda çark ediş gördüm, ancak ülkemden hiçbir zaman bu yılın 24 Şubat’ında olduğu kadar utanmamıştım.

Putin’in Ukrayna’ya ve aslında tüm Batı dünyasına karşı başlattığı saldırgan savaş sadece Ukrayna halkına karşı işlenmiş bir suç değil; müreffeh, özgür bir toplum için tüm umut ve beklentilerin üzerini kalın bir Z harfiyle çizerek, Rusya halkına karşı da işlenmiş ciddi bir suçtur.

Bu savaşı tasarlayanlar tek bir şey istiyorlar; sonsuza dek iktidarda kalmak, gösterişli saraylarda yaşamak, Rus Donanması kadar maliyeti olan yatlarda yelken açmak, sınırsız güç kullanmak ve mutlak bir cezasızlığın tadını çıkarmak. Bunun için ne kadar gerekiyorsa o kadar can feda etmeye hazırlar. Binlerce Rus ve Ukraynalı bunun için öldü.

Bütün bu yirmi yıl boyunca Dışişleri Bakanlığı’nın çalışmalarındaki yalan ve profesyonellikten uzaklaşma düzeyinin sürekli arttığını üzülerek müşahade ettim.

Ancak, son yıllarda bu tam anlamıyla bir felaket haline geldi. Tarafsız bilgi, tarafsız analiz ve makul tahminlerin yerini 1930’ların Sovyet gazetelerinin ruhuna uygun propaganda klişeleri aldı; kendini aldatan bir sistem inşa edildi.

Bakan Lavrov, bu sistemin yozlaşmasının mükemmel bir tezahürüdür. 18 yıl içinde, birçok meslektaşımın çok saygı duyduğu profesyonel ve eğitimli bir entelektüelden sürekli çelişkili açıklamalar yapan ve dünyayı (yani Rusya’yı da) nükleer silahlarla tehdit eden bir kişiye dönüştü.

Bugün, Dışişleri Bakanlığı diplomasi ile ilgili değil. Her şey savaş çığırtkanlığı, yalanlar ve nefretle ilgili. Çok az insanın çıkarlarına hizmet ediyor, böylece ülkemin daha fazla tecrit edilmesine ve bozulmasına katkıda bulunuyor.

Rusya’nın artık müttefikleri yok; bunun müsebbibi de pervasız, kötü düşünülmüş politikasından başka bir şey değil.

Yirmi yıllık diplomatım. Bakanlık benim evim ve ailem oldu. Ama artık bu kanlı, akılsız ve gereksiz rezilliğe ortak olamam.