Ana SayfaHaberlerDünyaRusya’nın ilhak kararı: Dışişleri ‘Reddediyoruz’ dedi, en sert tepki Akşener’den: “Putin’in hayal...

Rusya’nın ilhak kararı: Dışişleri ‘Reddediyoruz’ dedi, en sert tepki Akşener’den: “Putin’in hayal dünyasına aittir”

Rusya Devlet Başkanı Putin’in dün (30 Eylül) Ukrayna’nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhak edildiğini ilan etmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı, İyi Parti, CHP ve DEVA Partisi kararı kınadı. Dışişleri Bakanlığı: “Rusya'nın ilhak kararını reddediyoruz.” Akşener: ”Sopalı referandumlar aynı Kırım’da olduğu gibi hükümsüzdür ve Putin’in hayal dünyasına aittir.”

Rusya Devlet Başkanı Putin, Doğu Ukrayna’daki Kherson, Donetsk, Luhansk ve Zaporijya bölgelerinin resmen ilhak edildiğini dün (30 Eylül) özel bir törenle açıkladı.

Rusya’nın ilhak kararına Türkiye’den CHP, İyi Parti, DEVA Partisi ve Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi:

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener: “Sadece Ukrayna’nın değil bölge ülkelerinin de güvenliği ve toprak bütünlüğü için bir tehdittir”

“Donetsk, Lugansk, Kherson ve Zaporozhye referandumları ile uluslararası hukukun temelini oluşturan egemenlik hakkına saygı ilkesi açıkça ihlal edilmiştir. Putin’in bu tavrı, artık sadece Ukrayna’nın değil bölge ülkelerinin de güvenliği ve toprak bütünlüğü için bir tehdittir.

Uluslararası normları istismar ederek yürütülen etnik yayılmacı bir ajanda ile hiçbir ülke ne demokratik ne de müreffeh olamaz. Bu ajandaya hizmet eden sopalı referandumlar da, aynı Kırım’da olduğu gibi hükümsüzdür ve Putin’in hayal dünyasına aittir.

“Maalesef Putin çarlık rüyalarının peşinde, hem kendi vatandaşlarını hem de Ukraynalıları göçe zorlayıp; binlerce insanı ülkelerini terk etmek zorunda bıraktı. Sırf bu gerçek bile Türkiye’nin istikbalini otokraside görenler için ibretlik bir ders niteliğinde.

“Elbette bizler, sultancıl ve arkaik rejimleri ülkemize model olarak dayatanların karşısında kararlılıkla durmaya devam edeceğiz. Her daim Cumhuriyetimizin değerlerini, egemenlik ilkesine saygıya dayalı kurucu anlayışını ve barışı önceleyen perspektifini hatırlatacağız.

“Dünyayı Suriyelileştirmek isteyenlerin karşısında kararlılıkla durmak bizler için tarihsel bir vazifedir. Çünkü Türkiye’nin tartışılmaz yeri, vatandaşlarının huzur ve refah içinde yaşadığı medeni milletler ailesidir. Türk Milleti de bu ailenin asil bir üyesi ve banisidir.”

Dışişleri Bakanlığı: “Rusya’nın ilhak kararını reddediyoruz”

“Türkiye, 2014 yılında yapılan gayrı meşru bir referandumla Kırım’ın Rusya tarafından ilhakını tanımamış, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, bağımsızlığına ve egemenliğine verdiği güçlü desteği her vesileyle vurgulamıştır.

“2014 yılında benimsediğimiz bu tutum doğrultusunda, Rusya’nın Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini ilhak kararını reddediyoruz.

“Uluslararası hukukun yerleşmiş ilkelerinin ağır bir ihlali olan bu kararın tarafımızca kabul edilmesi mümkün değildir.

“Giderek daha vahim boyutlar alan savaşın müzakereler yoluyla ulaşılacak adil bir barış temelinde çözüme kavuşturulmasına olan desteğimizi yineliyoruz.”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: “Türkiye’de de dünyada da demokrasi düşmanlarının karşısındayız”

“Hukuku çiğneyerek topraklarını silah zoruyla genişletmeye çalışan Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’daki ilhak kararını tanımıyor ve reddediyoruz.

“Türkiye’de de dünyada da demokrasi düşmanlarının karşısındayız.

“Hukuk, keyfi dayatmalarla ayaklar altına alınamaz.”

CHP TBMM Dışişleri Komisyonu Grup Sözcüsü Ünal Çeviköz: “Kırım’ın ilhakını tanımadık, bunu da tanımıyoruz”

“Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya ait topraklar üzerinde gerçekleştirdiği tek taraflı referandum süreci endişeyle takip edilmiştir. Bu referandum sürecini ve sonuçlarını tanımıyoruz. Uluslararası hukukun ihlal edilmesi ve yasa dışı ilhak yolunun bir yöntem ve alışkanlık haline getirilmesi asla kabul edilemez.

“24 Şubat’tan bugüne değin devam eden Rusya’nın askeri saldırganlığının daha fazla yayılmadan bir an önce barışçıl şekilde sonlandırılması yönünde uluslararası toplum tarafından atılan adımları destekliyoruz.

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Kırım’ın ilhakını tanımadığımız gibi bugün Donetsk, Luhanks, Zaporijye ve Herson’un ilhakı kararını da tanımadığımızın altını kuvvetle çizmek isteriz.

“Bu vesileyle, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını ve egemenliğini koşulsuz olarak desteklediğimizi bir kez daha vurguluyoruz.”

DEVA Partisi Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Koordinatörü Abdurrahman Bilgiç: Rusya’nın Ukrayna’da durdurulamaması halinde dünyayı daha kötü günler bekliyor demektir”

“Rusya’nın, uyduruk referandumlarla Ukrayna topraklarını ilhak kalkışması BM dahil uluslararası toplum tarafından reddediliyor.

“Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, diyalog ve müzakerelere açığız ama bir sonraki Rus Başkanı ile dedi. Rusya yalnızlaşıyor. Zelenski’nin Çeçenlere, Sibirya ve Kafkas halklarına Rus bayrağı altında Ukrayna topraklarında ölmemeleri çağrısı da aslında yürekleri dağlıyor.

“Uluslararası alanda kural tanımazlık, çifte standartlar ve güçlü olanın zayıfı ezmeye kalkması; kesintisiz savaşlar, oluk oluk kan, vahşet ve refah kaybı demek. Rusya’nın Ukrayna’da durdurulamaması halinde dünyayı daha kötü günler bekliyor demektir.”

- Advertisment -