Ana SayfaHaberlerEkonomi“Selçuk ve Haluk Bayraktar, Cumhurbaşkanı’nı ‘düşük faiz’ konusunda yanıldığına ve Şimşek’e ihtiyacı...

“Selçuk ve Haluk Bayraktar, Cumhurbaşkanı’nı ‘düşük faiz’ konusunda yanıldığına ve Şimşek’e ihtiyacı olduğuna ikna etmeye çalıştı”

İddianın kaynağı Middle East Eye’da Ragıp Soylu’nun “Mehmet Şimşek Erdoğan'ı düşük faiz politikasından vazgeçmeye nasıl ikna etti?” başlıklı haber: “Bir kaynak, Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar ve ünlü drone üreticisi Baykar'ı ortak yöneten ağabeyi Haluk'un da Cumhurbaşkanı’nı düşük faiz oranları konusunda yanıldığına ve Şimşek'e ihtiyacı olduğuna ikna etmeye çalıştığını söyledi. Kaynak, ‘Açıkça başardılar’ diye ekledi.”

Ragıp Soylu, Middle East Eye’de (MEE) yayımlanan “Mehmet Şimşek, Erdoğan’ı düşük faiz politikasından vazgeçmeye nasıl ikna etti” başlıklı bir inceleme kaleme aldı.

Soylu, kaynaklara dayandırdığı incelemesinde Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “düşük faiz” politikasından vazgeçmesi için, Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar ile ağabeyi Haluk Bayraktar’ın da devreye girdiğini yazdı.

Şimşek’in, kendisine bakanlık teklifi yapan Erdoğan’dan mevcut ekonomi politikalarına devam edilmemesini talep ettiğini belirten Soylu, Baykar Teknoloji’nin sahibi Bayraktar kardeşlerle ilgili şunları yazdı:

“Bir kaynak, Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar ve ünlü drone üreticisi Baykar’ı ortak yöneten ağabeyi Haluk’un da Cumhurbaşkanı’nı düşük faiz oranları konusunda yanıldığına ve Şimşek’e ihtiyacı olduğuna ikna etmeye çalıştığını söyledi. Kaynak, ‘Açıkça başardılar’ diye ekledi.

Özellikle Şimşek’in atanmasının ardından Twitter’da açık sözlü olan Haluk Bayraktar, Şimşek’i ve yeni tercihi olan Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ı yüksek sesle ve net bir şekilde tebrik etti.”

- Advertisment -