Sezen Aksu, Sertap Erener ve 120 çevre duyarlısı: “COP26 değil mücadele”

Aralarında tanınmış sanatçı, akademisyen, siyasetçi ve birçok kurum temsilcisinin de olduğu 120’nin üzerinde çevre duyarlısı, Glasgow’da düzenlenen Birleşmiş Milletler COP26 iklim zirvesinde devletleri ciddi ve gerçekçi adımlar atmaya çağıran “COP26 değil mücadele” açıklaması yayımladı. İklim aktivistlerinin küresel eylem günü olarak duyurduğu 6 Kasım Cumartesi günü Kadıköy’de basın açıklaması ve etkinlikler düzenlenecek.

Aralarında Sezen Aksu, Sertab Erener, Lale Mansur, Serra Yıldırım, Orhan Alkaya, Feryal Öney, Oya Baydar, Nesrin Nas, Ömer Madra, Yetvart Danzikyan, Baskın Oran, Levent Gültekin gibi isimlerin de bulunduğu, 120 kişinin imzaladığı metinde iklim için atılan adımların yetersiz olduğu vurgulanarak, “2050 değil 2030 yılına dek fosil yakıt emisyonlarının sıfırlanması hedeflenmelidir” denildi.

İmzacılar, iklim aktivistlerince “küresel eylem günü” olarak duyurulan 6 Kasım Cumartesi günü, “ben de varım” diyen herkesi saat 15:00’te Kadıköy’deki Süreyya Operası önünde gerçekleşecek basın açıklamasına davet ediyor. Basın açıklamasının ardından Müze Gazhane’ye yürüyüş düzenlenecek.

Gazhane’de ise aktivistlerin konuşmalarının yer aldığı forumun yanı sıra Asena Akan, Banu Kanıbelli, Ceyda Özbaşarel ve İdil Meşe sahne alacak.

Açıklamanın tam metni:

İklim ve gezegen için: COP26 değil mücadele!

6 Kasım’da eylemlerde buluşalım.

Dünya liderleri kasım ayında, geleceğimizi belirleyeceği ortada olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği 26’ncı Taraflar Konferansı (COP26) için Glasgow’da buluşacak.

Küresel ortalama sıcaklık artışını 1,5℃ ile sınırlandırmak için emisyonların 2030 yılına kadar yarıya indirilmesi hedefi, bizlere iklim kaosundan çıkış için sadece yüzde elli şans tanıyan bir hedeftir. Üstelik bu yetersiz hedefin bile çok gerisindeyiz.

Gerçeği, yükselmekte olan emisyon değerlerinden okuyabiliyoruz. Küresel emisyonların 2030 yılına kadar 2010 seviyelerine kıyasla %16 artması bekleniyor!

Peki 30 yıldır sürdürülen iklim zirvelerinde bir araya toplanan liderler bu süre boyunca ne yaptı?

30 yıldır aynı ezberleri dinliyoruz. COP26 öncesinde verdikleri demeçlerden de anlıyoruz ki bir iklim zirvesini daha boşa harcayacak, her bir günün yaşamsal önemde olduğu bu tarihi sınırda, bizi oyalamaya devam edecekler.

Artık zaman çerçevesi daraldı; 1,5C hedefinde başarılı olabilmek için, yani bugünü ve geleceği kurtarmak için hemen harekete geçilmeli; 2050 değil 2030 yılına dek fosil yakıt emisyonlarının sıfırlanması hedeflenmelidir.

Hem Glasgow’da hem de dünyanın dört bir yanında kitlesel protestolar inşa etmek zorundayız.

Bilimin arkasında birleşen küresel iklim hareketinin sloganı; “Sistemi Kökten Değiştir” (Uproot The System).

Bu hareketin Türkiye ayağı olarak, iklim adaleti ve adil dönüşüm ilkeleriyle bir araya gelen bizler de 6 Kasım Uluslararası Eylem Günü’nde COP26 zirvesini protesto etmek ve “Harekete geç!” demek için örgütleniyoruz. 

Gezegenin bütününün tehlikede olduğunu söyleyenlerin sesinin yükselmesi için, sesimizi ve gücümüzü büyütmek için bir araya geliyoruz.

“Ben de orada olacağım” diyen herkesi 6 Kasım Küresel Eylem Günü’nde bu harekete katılmaya davet ediyoruz.