Ana SayfaHaberlerSinan Ateş dosyası ilk savcısı Ayhan Ay’a döndü: MHP’li Kılavuz’un evindeki zanlıyı...

Sinan Ateş dosyası ilk savcısı Ayhan Ay’a döndü: MHP’li Kılavuz’un evindeki zanlıyı gözaltına aldırmak isteyince izne çıkarılmıştı

Sinan Ateş suikastı soruşturmasındaki üç savcı Ağustos ayında görevden alınmıştı. Dosya yeniden soruşturmayı ilk yürüten Ayhan Ay’a verildi. Ay, suikastı izleyen günlerde, o dönem MHP’den milletvekili olan Olcay Kılavuz’un evinde saklanan eski Ülkü Ocakları yöneticisi Tolgahan Demirbaş’ın gözaltına alınmasında ısrarcı olunca izne çıkartılmıştı. Sinan Ateş’in ailesi soruşturmanın gidişatıyla ilgili bilgilendirilmemeleri nedeniyle rahatsız.

DW Türkçe’den Alican Uludağ, Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Sinan Ateş suikastı soruşturmasıyla ilgili yeni bir gelişmeyi duyurdu.

Soruşturmayı yürüten üç savcı, Ağustos ayında görevden alınmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça, dosyada tüm yetkiyi soruşturmayı ilk yürüten savcı Ayhan Ay’a geri verdi.

Ateş, 30 Aralık 2022’de Ankara Çukurambar’daki ofisinin önünde beş kurşunla öldürülmüştü. Olay tarihinde nöbetçi olduğu için cinayet soruşturmasına bakan savcı Ayhan Ay, eski Ülkü Ocakları yöneticisi Tolgahan Demirbaş’ı gözaltına aldırmak istemesi üzerine izne çıkarılmıştı. Demirbaş, dönemin MHP milletvekili Olcay Kılavuz’a ait evde ve Kılavuz’un yanındayken gözaltına alınmıştı.

Soruşturma dosyası ise Ankara Başsavcı Vekili Durdu Özer ve savcı Durmuş Ali Kaya’ya verilmişti. Savcı Ay da üçüncü savcı olarak dosyada yer almış, ancak süreçte aktif rol oynayamamıştı. Dosyayı fiziki olarak da inceleyemiyordu.

Seçim sonuçları etkisi

Ancak 14 Mayıs seçimlerini AKP ve MHP ortaklığındaki Cumhur İttifakı’nın yeniden kazanması üzerine, dosyasının seyri yeniden değişti. MHP’nin hedefinde olduğu ve zaman zaman adliye dışından baskılar gördüğü öğrenilen Durdu Özer de dahil üç savcı Ağustos ayında dosyadan alındı. Genel Soruşturma Bürosu’ndan sorumlu olan Durdu Özer, Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu’na kaydırılmıştı.

Dosya ise başsavcı vekili Ahmet Altun’un koordinatörlüğüne verildi ancak hangi savcının soruşturmayı yürüteceği belli değildi. Yeni adli yılın başlamasıyla birlikte Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça, Ateş dosyasını, soruşturmayı ilk yürüten isim olan Ayhan Ay’a geri verdi. Bu kararla birlikte Ateş dosyası fiziki olarak da Savcı Ayhan Ay’a teslim edildi. Böylece soruşturma dosyası başladığı kişiye döndü.

Soruşturma Olcay Kılavuz’a uzanacak mı?

Sinan Ateş suikastının ardından, Durdu Özer’in yaptığı operasyonlarda toplam 21 şüpheli tutuklanmıştı. Bunlar arasında cinayetin tetikçisi Eray Özyağcı’nın yanı sıra iki özel harekât polisi ile Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı yapan Emre Yüksel, MHP’li avukat Serdar Öktem ile soruşturmada adı geçmesi üzerine MHP İstanbul İl Yönetimi listesinden çıkartılan Ufuk Köktürk de yer almıştı.

Bu durumun özellikle MHP’de, başsavcı vekili Durdu Özer’e karşı tepkilere neden olduğu öğrenildi. Durdu Özer’in soruşturma kapsamında eski MHP milletvekili Olcay Kılavuz ile ilgili adım atmak istediği ancak emniyet birimlerinden yeterli delil alınamadığı belirtildi. Yine tetikçiyi azmettirenlerin bulunması da soruşturmanın en önemli aşaması olacaktı.

Soruşturma uzayacak

Soruşturmada yapılan son savcı değişikliği, dosyanın bir süre daha uzamasına neden olacak. Çünkü Ayhan Ay, diğer iki savcıyla birlikte dosyada görevliyken soruşturmanın evraklarını göremiyordu. Şimdi savcı Ay’ın, soruşturmadaki tüm evrakları yeniden okuyarak dosyada yapılan işlemlerden haberdar olması gerekiyor. Ayrıca savcılığın başta Emniyet olmak üzere bazı kurumlardan Ateş cinayetine ilişkin talep ettiği belgelerin gönderilmesi gerekiyor.

Delil toplama işlemlerinin tamamlanmasının ardından ancak iddianame yazımına başlanabileceği ifade edilebiliyor.

Sinan Ateş’in ailesi tepkili

Öte yandan soruşturmada yaşanan gelişmeler, Sinan Ateş ailesinde rahatsızlık yarattı.

DW Türkçe’ye konuşan aileye yakın kaynaklar, soruşturmanın gidişatından haberlerinin olmadığını belirterek, bu durumun kendilerinde rahatsızlık yarattığını kaydetti.

“Örgütlü suçlar savcılığı dosyaya bakmalı”

Diğer yandan, bazı adliye kaynakları ise Ateş suikastının sıradan bir olay olmadığını, örgütlü bir eylem olduğunu belirterek, “Soruşturmayı örgütlü suçlardan sorumlu savcılık yürütmeli” diyor.

Suikastın birinci yılına yaklaşırken iddianın ne zaman hazırlanacağı, soruşturmanın başka isimlere uzanıp uzanmayacağı ise belirsiz.

- Advertisment -