“Sınırdışıyla tehdit etti”; “Çok sinirli”; “Elçiler eve gönderilebilir”: Erdoğan’ın “10 büyükelçi” açıklaması dünyada nasıl yankı buldu?

Cumhurbaşkanı’nın, 10 ülkenin ortak Kavala açıklamasına karşı “ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz” cümlesi, büyükelçilerin ülkelerinde geniş yankı buldu. Fransız basınında “Tehdit etti” Norveç basınında “büyükelçi evine gönderilebilir”; İsveç basınında “Tonunu yükseltiyor” ve Finlandiya basınında “Çok sinirli” başlıkları öne çıktı.

Erdoğan’ın Afrika turu dönüşünde, Kavala’nın serbest bırakılması için çağrı yayınlayan 10 büyükelçilikle ilgili sarf ettiği “Bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz” sözleri dünya basınında büyük yankı buldu.

4 senedir tutuklu bulunan Osman Kavala için 18 Ekim’de ortak açıklama yayınlayan ve sonrasında Dışişleri’ne çağrılan Almanya, ABD, Fransa, İsveç, Hollanda, Norveç, Danimarka, Finlandiya, Kanada ve Yeni Zelanda Büyükelçilerinin ülkelerinde, Erdoğan’ın son sözleri farklı başlıklarla öne çıktı.

AFP ve France 24: “Tehdit etti, öfkeyle parladı”

AFP haber ajansı, Erdoğan’ın sözlerini “Erdoğan, Kavala eleştirileri üzerine 10 Batılı elçiyi sınır dışı etmekle tehdit etti” başlığıyla son dakika gelişmesi olarak  vermişti:

“Erdoğan, Afrika turundan dönüş uçağında Türk gazetecilerle yaptığı konuşmada öfkeyle parladı.”

 “Paris doğumlu hayırsever ve aktivist 64 yaşındaki Osman Kavala, 2017’den beri hüküm giymeden hapiste tutuluyor ve eleştirmenlerin Erdoğan’ın artan muhalefet hoşgörüsüzlüğünün bir sembolü haline geliyor.”

Washington Post: Sert dille eleştirdi

Washington Post’ta yer alan AP mahreçli kısa haber, “Erdoğan, hapisteki hayırseverin serbest bırakılması için elçi çağrısını sert bir dille eleştirdi” başlığıyla yer aldı

İsveçli Expressen: Erdoğan tonunu yükseltiyor


Steffan Herrtröm

İsveç’in Expressen gazetesinde şu cümleler yer aldı:

“Türk Dışişleri Bakanlığı yayınlanan bildiriye, Salı günü diğerleriyle birlikte İsveç büyükelçisi Staffan Herrström’ü de çağırarak karşılık vermişti”

“Şimdi de Cumhurbaşkanı Erdoğan tonunu daha da keskinleştiriyor.”

Finlandiyalı Iltalehti: “Erdoğan çok öfkelendi, sınır dışı istisnai olur”

Finlandiya basınında ise Türk-Finli ilişkileri iyi gittiği için “sınır dışı etmenin” uzak bir ihtimal olduğu yorumu yapıldı.

“Türk cumhurbaşkanı Finlandiya büyükelçisini sınır dışı etmekle tehdit ediyor – ortak açıklamaya çok öfkelendi”

“On batı ülkesi bildiriyle Türkiye’den ‘insan haklarına saygı göstermesini’ istedi, Türkiye cumhurbaşkanı küplere bindi”

Finlandiya ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler iyi olduğu göz önünde bulundurulduğunda, iki ülke arasındaki ilişkilerde sınır dışı etme olayı oldukça istisnai olur.”

Haberde Osman Kavala ilgili de şu yorum yapıldı: ”Erdoğan’ın muhaliflere göz açtırmayan otoriterliğinin pratik bir örneği.”

Norveç Klartale: Büyükelçi Erling Skjønsberg eve gönderilebilir

“Türkiye, Norveç’in büyükelçisini eve göndermekle tehdit ediyor”

“Norveç ve diğer dokuz ülkeden büyükelçiler evlerine dönmeye zorlanabilir. Cumhurbaşkanına göre Türkiye, ‘içişlerini ilgilendiren konulara müdahale edildiği için’ kızgın.”

Önceki İçerikGomidas’ın peşinde 50 yıl
Sonraki İçerikKarşınızda yeni Reza Zarrab: At terbiyecisi Aaron Goldsmith