Futbolcular göçmenler için oturdu

 

Yunanistan 2. Ligi’nde AEL Larissa ve Acharnaikos takımlarının karşılaştığı maçın başlama düdüğünden hemen sonra sahadaki tüm futbolcular sahada iki dakika boyunca oturdu. Türkiye’den Yunan adalarına geçmek için yola çıkan ve Ege’de boğulan yüzlerce mülteciye saygılarını göstermek için gerçekleştirilen bu eylemin ardından karşılaşma başladı.

 

Saha kenarındaki teknik ekipler ve yedek futbolcular ile tribünlerdeki taraftarların da katıldığı eylemin amacı yetkilileri ‘Ege’de işlenen insanlık suçu’ karşısında daha etkili adımlar atmaya çağırmak.

 

AEL Larissa takımı tarafından organize edilen ve rakip takımın da destek verdiği eylem öncesinde tribünlere şu anons yapıldı:

 

‘‘AEL futbolcuları; Ege’de işlenen korkunç insanlık suçuna karşı hassasiyetlerini kaybetmiş görünen kişilere karşı yetkilileri harekete geçirmek için iki dakika boyunca oturarak protesto eylemi gerçekleştirecektir.’’

 

28 Ocak Perşembe günü, çoğu çocuk 24 kişi Türkiye’den Ege’ye geçmeye çalışırken boğularak ölmüştü. Bugün de Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmek için denize açılan tekne battı, 5’i çocuk 10 kişi hayatını kaybetti. Ege'de son yıllarda birçoğu bebek ve çocuk yüzlerce kişi Yunanistan'a geçmek isterken hayatını kaybetti.

 

Rio'da bir meşale de sığınmacılara

 

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomac Bach, 29 Ocak Cuma günü Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan bir sığınmacı kampına ziyarette bulunmuştu. Bach, kamp ziyaretinde 2016 Olimpiyat Oyunları'nda meşaleyi taşıyanlar arasında bir sığınmacının da olacağı bilgisini verdi. Meşale 21 Nisan'da Atina'ya gelecek. Burada 12 gün sergilenecek. 3 Mayıs'ta Brezilya'ya doğru 100 günlük yolculuk başlayacak. Meşale Yunanistan'daki sığınmacı kamplarına da gelecek.

Kaynak: Reuters, Storyful, Al Jazeera 

Önceki İçerikA dependent central bank and an early election
Sonraki İçerikAvustralya Açık’ta tarihi final: Kerber şampiyon