Ana SayfaHaberlerDünyaSuriye Dışişleri Bakanı Mikdad: “Barış sürecinin önündeki tek engel Türkiye'nin taahhütsüzlüğü”

Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad: “Barış sürecinin önündeki tek engel Türkiye’nin taahhütsüzlüğü”

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, BM Genel Kurulu'nda oturum arasında yaptığı açıklamada, "Barış sürecinin önündeki tek engel Türkiye'nin taahhütsüzlüğü. Karşılaştığımız tek sorun bu" dedi. Mikdad, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Haftası boyunca Türk tarafıyla herhangi bir temas veya görüşme olmadığını da kaydetti.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Sputnik’e verdiği demeçte, Astana çerçevesinde Suriye barış sürecini durduran tek engelin Türkiye tarafının taahhüt eksikliği olduğunu söyledi. BM Genel Kurulu’nun oturum arasında açıklama yapan Mikdad şöyle konuştu:

“Türk tarafının, Astana sürecinde mutabık kalınan taahhütlerini yerine getirmesi konusunda daha ciddi olmasını rica ediyoruz. Barış sürecinin önündeki tek engel Türkiye’nin taahhütsüzlüğü. Karşılaştığımız tek sorun bu. Ancak hem Rus hem de İranlı dostlarımızın çabalarının devam edeceğine inanıyoruz.”

Mikdad, Astana sürecinin şu ana kadar ‘sahada başarılı olan tek uygulanabilir bileşen’ olduğunu ve ‘birçok açıdan başarı ile sonuçlandığını’ da sözlerine ekledi.

Suriyeli bakan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Haftası boyunca Türk tarafıyla herhangi bir temas veya görüşme olmadığını kaydetti. Mikdad, “Müzakere yok, temas yok, en azından dışişleri bakanları düzeyinde bir şey yok” dedi.

- Advertisment -