Suudi Arabistan Çin aşısı olanları Hacca almayacak

Suudi Arabistan, Çin aşısı olan ve Hac için Pakistan'dan gelenleri ülkeye almaması sonrası ülkeye girişte geçerli olan aşıların olduğu bir liste yayımladı. Listede Türkiye’de yapılan Çin aşısı CoronaVac'a yer verilmedi. Suudi hükümetin yayımladığı listeye göre, Türkiye'de Çin aşısı olanlar da Hacca gidemeyecek.

Coronavirüs salgını ile mücadele kapsamında üretilen birçok aşının uluslararası arenada kabul tartışmaları hala devam ediyor. Türkiye’nin kullandığı ilk aşı olan Çinli Sinovac şirketinin CoronaVac aşısının akıbeti ise hala belirsizliğini koruyor. Avrupa Birliği (AB) tarafından yürütülen aşı pasaportu tartışmalarında da henüz CoronaVac hakkında sonuç çıkmış değil. Şu an bir Türk vatandaşının Avrupa’ya gitmesi için BioNTech aşısını olması gerekiyor.

Suudi Arabistan, sadece Pfizer, AstraZeneca, Johnson & Johnson ve Moderna aşıların olan turistlerin ülkeye girebileceklerini, Sinovac aşısı olanların hac ziyareti de dahil olmak üzere ülkeye giriş yapmalarına izin verilmeyeceğini dile getirdi.

“Sinovac dışında diğer aşıların gelmesi uzun sürecek”

Bu tutuma karşı tepkisini ilk gösteren ülke Endonezya oldu. Endonezya, Suudi Arabistan’da Sağlık Bakanlığı gibi birçok yetkili makamla iletişime geçildiğini, Sinovac dışında ülkeye diğer aşıların gelmesinin çok uzun süreceğini dile getirdi. Hac adaylarını bir an önce Suudi Arabistan’a göndermek isteyen ülke, Suudi Arabistan’ın bir an önce bu kararını değiştirmesi gerektiğini vurguladı.

Aynı zamanda Filipinler, Filipinli deniz aşırı işçilerinin bir an önce Suudi Arabistan’a girebilmesi için Çalışma ve İstihdam Bakanlığı’ndan izin istemiş, Suudi Arabistan işçilerin bir süre karantinada kalması şartıyla ülkeye giriş yapmasına izin vermişti..