Ana SayfaHaberlerGündemTaksim saldırısı failinin savcılık ifadesi: “Çantanın içinde bir paket vardı. Korktum 112'yi...

Taksim saldırısı failinin savcılık ifadesi: “Çantanın içinde bir paket vardı. Korktum 112’yi aradım”

İstiklâl Caddesi’ndeki bombalı saldırının faili Albashir, savcılık ifadesinde patlamadan önce 112’yi aradığını söyledi. Albashir, saldırıdaki rolünü ve dolayısıyla saldırının niteliğini yeniden düşünmeyi gerektirecek bu bilginin yanı sıra savcılık ifadesinde çok önemli başka bilgiler de verdi. “Abim, Özgür Suriye Ordusu’nda üst düzey komutandır. Münbiç’te YPG üst düzey yöneticileri beni aleyhlerine casusluk yaptığım için tutukladılar… Beni ‘ÖSO'ya casusluk yapıyorsun, ailene zarar gelecek’ diye korkuttular…”

İstiklâl Caddesi’nde altı kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının faili Ahlam Albashir’in savcılık ifadesinin bir bölümü bugün (21 Kasım) Sabah gazetesinde yayımlandı. İfadenin yayımlanan kısmı şöyle:

“Abim ÖSO’da üst düzey komutan”

Abim Muhammed, Özgür Suriye Ordusu’nda üst düzey komutandır. Muhammed, DEAŞ saldırısı sırasında yaralanmış ve iki bacağında da protez takılıdır.

2017 yılında Ablam Meryem’le YPG kontrolündeki Münbiç’e gittik. Burada Ahmet A. ile sevgili olduk. 2 ay sonra ayrıldık. 2 ay boyunca benden YPG için bir talepte bulunmadı.

Münbiç’te YPG üst düzey yöneticileri beni aleyhlerine casusluk yaptığım için tutukladılar. 1 ay Münbiç’te cezaevinde kaldım.

“’ÖSO’ya casusluk yapıyorsun ailene zarar gelecek’ diye korkuttular”

Cezaevinden çıktıktan sonra, ‘Hacı ile görüşeceksin’ diye beni aradılar. Hacı üst düzey sorumluydu. İlk seferinde gözlerim bağlıydı. Görmedim. ‘Sen ÖSO’ya çalışıyorsun’ dediler.

Birkaç hafta sonra yeniden beni Hacı’ya götürdüler. Bu kez gözlerim açıktı. Vücudunun görünen yerinde dövmesi vardı. Beni ‘ÖSO’ya casusluk yapıyorsun ailene zarar gelecek’ diye korkuttular.

“Bilal, bana zorla sahip olmaya çalıştı”

Bilal beyaz tenli, siyah sakallı vücudunda lekeleri olan ufak tefek biridir. Bana zorla sahip olmaya çalışınca ben evi terk ettim. Hacı ise, ‘Bilal ne isterse yap yoksa abin ve ablana zarar gelir’ diye korkuttu, ben de Bilal’e döndüm.

Hacı ve Bilal’in talebiyle birkaç kez Taksim’e gittim. Bilal bana Taksim’de çok polis var mı diye sormuştu.

Taksim’e iki kez korsan taksiyle gittim, döndüm. Hacı benden Taksim heykelinin önünde video çekmemi istedi. Ben de bu sebeple hacıya göndermek üzere Taksim’deki heykelin önünde video çektim ve gönderdim. Sonrasında etraftaki mağazaları çektim. Görüntülerdeki patlamanın gerçekleştiği yerin videosunun olması ise tesadüf. İsteyerek çekmemiştim.

“Bilal bana rahatlatıcı olduğunu söylediği bir hap verdi”

Bilal uyuşturucu içer. Ben içmem. Olay günü Taksim’e gideceğimiz gün bana rahatlatıcı olduğunu söylediği bir adet hap verdi. Ben hapı neden veriyorsun diye sorduğumda, ‘Benim üstümde kalmasın sen taşı’ dedi.

Bilal gideceğimiz gün ilk kez bu kadar iyi davranıyordu. Korsan taksi çağırıp gittik. Yolda biriyle konuşup, ‘Tamam kardeş geliyoruz’ diye biriyle konuştuğunu birine bilgi verdi. Elindeki çantayı bana verip ‘sen gez ben geleceğim’ dedi.

“Çantanın içinde bir paket vardı. Korktum 112’yi aradım”

Çantayla araçtan indim. İstiklal’e doğru yürümeye başladım. Çantayı alıp, İstiklal Caddesi’ne girdim.

Çantaya baktığımda içinde cips, kek gibi yiyecek poşetleri vardı. Alt kısımda yumuşak dokulu bir paket vardı. Korktum 112’yi aradım. Çıkan şahısla Türkçe bilmediğim için konuşamadım. Korkmuştum.

Bu sırada Hacı aradı. Benim arkadan çekilmiş bir görüntümü gönderdi. Görüntüyü anlayamadan Hacı, ‘Çantayı bırak, oradan ayrıl. Başkası gelip çantayı alacak’ dedi. Ben de bırakıp gittim.

- Advertisment -