TBMM Başkanı’ndan İstanbul Sözleşmesi’ne destek

İstanbul Sözleşmesi tartışmalarına Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop da katıldı: “Sözleşmeden çıkmayı zorunlu kılan bir durum olduğu kanaatinde değilim”.

TBMM Başkanı Şentop, katıldığı basın toplantısında İstanbul Sözleşmesi’ne değinerek, “9 sene sonra kalkıp da birbirine sövecek kadar tartışmanın bir noktaya taşımasını ayıp ve yakışıksız buluyorum” ifadelerini kullandı.

Şentop şunları kaydetti:

“Yaklaşık 17-18 yıllık AK Parti döneminde kadına karşı şiddetin önlenmesine yönelik birçok adım atılmıştır. Bu İstanbul Sözleşmesi’ne bağlı bir husus değil. İstanbul Sözleşmesinin de bu konuda katkıları olduğunu düşünüyorum. İtiraz edilenin aksine yönler olduğu takdirde bunların kanunla ilgili, mevzuatlar üzerinden değerlendirilebileceği kanaatindeyim. Sözleşme ile ilgili tereddüt hasıl olan hususlar varsa uygulama ile ilgili bu hususların açıklığa kavuşturulması bakımından tekrar değerlendirilmesine yönelik başvuru imkanları var. Bu sağlanabilir. Bu anlamda sözleşmeden çıkmayı zorunlu kılacak bir tabloyu da bu anlamda anlatmaya çalıştığım çerçeve içinde zorunlu kılan bir durum olduğu kanaatinde değilim. Şahsi kanaatim akademisyen olarak budur.

“Avrupa merkezli bir insan hakları anlayışı paradigması var. Bunun içerisinde de kadın hakları ile ilgili paradigma var. Bu paradigmanın bazı unsurları evrensel, buna bir itirazım yok ama bazı unsurları ise batı Avrupa’nın kültürel unsurları. Ama Avrupa bu paradigmayı evrensel bir paradigma olarak dayatıyor bütün dünyaya.”

Önceki İçerikSöz ‘Yetmez ama evet’çilerde: Aynı koşullarda yine ‘Evet’
Sonraki İçerikDemokrasi aklına bile gelmiyor… Ama tam bağımsızlıkçı!!!