The Washington Post: FBI, Trump’ın evinde gizli nükleer belge aradı

The Washington Post’un haberine göre, Adalet Bakanlığı’nın imzaladığı, Florida’daki federal bir yargıcın onayladığı ve FBI’nin gerçekleştirdiği 8 Ağustos tarihli Trump’ın evinde yapılan aramada soruşturma konusu Trump’ın başkanken düzenlediği, kullandığı veya imzaladığı nükleer silah belgeleriydi. Gazetenin iddiasına göre, Trump nükleer silahlarla ilgili belgeleri yasalara aykırı bir şekilde şahsi konutuna götürmek ve saklamakla suçlanıyor.

İddiaya göre Trump, başkanlık boyunca düzenlediği, imzaladığı nükleer silah belgelerini yasalara aykırı bir şekilde şahsi konutuna götürdü ve devlet yetkililerine gizli belgeleri vermeyi reddetti.

Adalet Bakanı Merrick Garland, dün yaptığı açıklamada arama emrinin kamuya açıklanmasını talep etmiş, Donald Trump ise bu talebe itiraz etmeyeceklerini açıklamıştı. Arama emrinin kamuya açıklanması durumunda soruşturmanın detayları da ortaya çıkacak. Trump isterse kendisine tebliğ edilen arama emrini her an kamuya açıklayabilir, mahkeme kararını beklemeyebilir.