Trudeau’nun kumarı Kanada’da sonucu değiştirmedi: Sandıktan yine koalisyon çıktı

Kanada’da Başbakan Justin Trudeau’nün partisi Liberal Parti’yi tek başına iktidar yapmak için ülkeyi götürdüğü erken seçimde Liberal Parti yüzde 31.7 ile 156 sandalye çıkararak birinci oldu ama hükümet kurmak için gerekli 170 sandalyeyi yakalayamadı. Yüzde 34 alan Muhafazakar Parti ise seçim sistemi nedeniyle 121 sandalyede kaldı. Liberal Parti’nin 157 sandalyesi vardı. Seçim sonuçlarına göre Kanada’da Trudeau’nün başbakanlığı sürecek, yeni bir koalisyon kurulacak.

Halen 157 sandalye ile Kanada Federal Parlamentosunda birinci parti olan Justin Trudeau’nun başkanlığındaki Liberal Parti, tek başına iktidar olmak için gerekli 170 milletvekilliğini yakalayamadığı için azınlık hükümeti kurmak zorunda kalmıştı.

Kanada Seçim Kurulunun resmi internet sitesinden yayınlanan ve resmi olmayan sonuçlara göre iktidardaki Liberal Parti, geçerli oyların yüzde 31,7’sini aldı.

Bu oy oranı ile Kanada Federal Parlamentosundaki 308 sandalyeden 156’sını kazanan Başbakan Trudeau’nun partisi, tek başına iktidar olmak için gereken 170 milletvekilliğini kazanamadı.

Anamuhalefetteki Muhafazakar Parti ise oyların yüzde 34,1’ini almasına rağmen, seçim sistemi nedeniyle toplam 121 milletvekilliği çıkarabildi.

Seçimlerde, Quebec Bloğu Partisi yüzde 8,2 oy (32 milletvekilli), Yeni Demokrat Parti yüzde 17,6 oy (27 milletvekili) ve Yeşil Parti de yüzde 2,2 oy (2 milletvekili) aldı.

Kanada genelindeki seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, 27 milyon 366 bin 297 seçmenden toplam 12 milyon 492 bin 213 kişi oy kullandı. Bu sonuçla seçimlere katılma oranı da yüzde 45,65 oldu.

Seçimler için ülke genelinde açılan 20 binden fazla seçim merkezinde, 105 bin 140 sandıkta oy kullanıldı.

Bu arada Kanada Halk Partisi Lideri Maxime Bernier, memleketi olan Quebec eyaletinin Beauce kentinde yeterli oy alamadı.

Aşırı sağcı bir politika izleyen Bernier, bir önceki seçimlerde de parlamentoya girememişti.

Seçimlerde parlamentoya giremeyen bir başka parti lideri de Toronto Merkez seçim bölgesinden aday olan Yeşiller Partisi’nin lideri Annamie Paul oldu. (Dünya Bülteni)

Önceki İçerikAhmet Taşgetiren: Ya evdeki bulgur kurtlanmışsa…
Sonraki İçerikHDP’liler: Temelli bizi hiçleştirdi