Ana SayfaHaberler“Tüm siyasileri Arap kelimesini küfür gibi kullanmaktan men ediyorum”

“Tüm siyasileri Arap kelimesini küfür gibi kullanmaktan men ediyorum”

Özel, partisinin Soma’daki MYK toplantısı sonrası konuştu: “Biz, sığınmacı düşmanı değiliz. Sığınmacı yaratan politikaların düşmanıyız. Bu da komşuda iç savaş kışkırtıcılığıdır. Bir kez daha tüm siyasileri Arap kelimesini küfür gibi kullanmaktan men ediyorum.”

CHP lideri Özgür Özel, 13 Mayıs 2014’teki Soma maden faciasının 10’uncu yıldönümü nedeniyle Soma’da toplanan CHP MYK’sının ardından yaptığı açıklamada, CHP’li belediye başkanlarının Arapça tabelaları kaldırmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Belediye başkanları toplantısında da aynısını söyledim. Bir kere ilgili yasal düzenleme çerçevesinde, yabancı dilde tabelalar için düzenleme var. Belediye başkanlarımıza tüm diller için bu düzenlemeye uymaları gerektiğini söyledim. İstismar edilen kısım şu; Arapça bir yazıyı kanuna uygun yazışmalar, ihtarlar yapıp ilgilisine sökmek için süre vermeden ya da sökmüyorsa belediyenin ilgili birimiyle yapmadan, belediye başkanının kendi eliyle yapması, fazladan bir popülizmdir.

“Bu ülkede 6 milyona yakın vatandaşımızın ana dili Arapçadır. Arapçaya yapılan hürmetsizlik o kişilere yapılan hürmetsizlik olarak algılanıyor. Ayrıca Arapça, Kur’an’ın orijinal dilidir. 

“Televizyon izleyen bir vatandaş eğer Arapça bilmiyorsa, bir CHP’li başkanın kendi elleriyle yırttığı metni Kuran’la özdeşleştirip, bilinçaltında partimizle ilgili olumsuz bir duyguya kapılabilir diye uyardım. Arapçaya da diğer yabancı dillere de kanunlara uygun muamele yapılmalıdır. Lüzumsuz Arapça tabela kirliliği ile belediyemiz elbette mücadele etmelidir. Ama bu, kurallarına uygun şekilde yapılmalıdır.

“Biz, sığınmacı düşmanı değiliz. Sığınmacı yaratan politikaların düşmanıyız. Bu da komşuda iç savaş kışkırtıcılığıdır.

“Bir kez daha tüm siyasileri Arap kelimesini küfür gibi kullanmaktan men ediyorum. Etrafımızda milyonlarca Arap komşumuz var.”

- Advertisment -