Ana SayfaHaberlerAK Parti büyük kaybetti, CHP büyük kazandı

AK Parti büyük kaybetti, CHP büyük kazandı

AK Parti, Bursa, Balıkesir, Zonguldak, Giresun, Afyon, Denizli, Kırıkkale'yi CHP’ye, Şanlıurfa ve Yozgat'ı YRP’ye, Nevşehir'i İYİ Parti’ye, Sivas'ı BBP'ye kaybetti. YRP oyları böldü, Adıyaman, Kilis, Amasya tarihinde ilk kez CHP’ye geçti. Özgür Özel: "CHP artık tüm demokratların partisidir." İmamoğlu: "Bu seçimin kaybedeni yok. Bizim olduğumuz yerde öteki yok", Erdoğan: "Umduğumuz neticeyi alamadık, özeleştiri yapacağız." CHP, Türkiye genelinde belediye meclisi oylarında % 34,3 aldı, % 32,6 alan AK Parti'nin önünde birinci parti oldu. Yeniden Refah yüzde 7'yle; %6,6 alan MHP'yi, %5,7'yi DEM'i ve % 4,6 alan İYİ Parti’yi geçip üçüncü parti oldu.

Sanatçı Candan Erçetin, Beşiktaş Lütfi Banat Ortaokulu’nda sandık kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

YSK Başkanı Ahmet Yener, oy kullanma işlemlerinin sorunsuz devam ettiğini açıkladı.

DEM Parti Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık, Ağrı’ya güvenlik gerekçesiyle dışarıdan gelen asker ve polislere oy kullandırılmasına tepki gösterdi.

CHP lideri Özgür Özel, Manisa merkez Yunusemre ilçesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik İlkokulu’nda ailesi ile birlikte oy kullandı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, oyunu Manisa merkez Yunusemre ilçesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik İlkokulu'nda ailesi ile birlikte oy kullandı.

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Çankaya Bilkent’te oyunu kullandı. Akşener, “Ankara’da seçim çok ilginç geçecek. İstanbul için yorum yapmayalım, her şey iyi olacak” diye konuştu.

AK Parti İBB Adayı Murat Kurum, İstanbul Kağıthane’deki Hamidiye Mahallesi Kağıthane İmece İlkokulu’nda oy kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, İstanbul Kağıthane'deki Hamidiye Mahallesi Kağıthane İmece İlkokulu'nda oy kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, eşiyle birlikte Ümitköy Anadolu Lisesi’nde oyunu kullandı. Yavaş, “Seçimin sonucuyla ilgili hiçbir tereddüdümüz yok. İnşallah akşam 9’dan sonra belediyenin bahçesinde buluşmak üzere” diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, eşiyle birlikte Ümitköy Anadolu Lisesi'nde oyunu kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise oyunu Üsküdar’daki Saffet Çebi Ortaokulu’nda kullandı.

Oy kullandıktan sonra bir açıklama yapan Erdoğan şunları söyledi:

“Art arda iki seçim milletimizi de bizi de yordu.”

“Bu seçim yeni bir dönemin başlangıcı.”

DEM Parti Mardin Milletvekili Beritan Güneş:

“Sabahtan beri otobüs otobüs hayatında Savur’a gelmemiş, hakkında tek bir fikri olmayan insanlar gelip burada oy veriyor.”

“Gidin kendi yaşadığınız yerlerin iradeleri hakkında söz söyleyin!”

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Beykoz Şehit İsmail Kefal İlkokulu’nda oyunu kullandı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan , eşi Zeynep Babacan ile beraber Ankara/Çankaya’da oyunu kullandı.

Resim

CHP’nin eski lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise Ankara Çankaya’da bulunan Arjantin İlkokulu’nda oyunu eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte kullandı.

Resim

Sandıklar kapandı, oy sayımı başladı

Saat 16.00’da Doğu illerinde, 17.00 itibariyle ise tüm Türkiye’de oy verme işlemi sona erdi, sandıklar kapandı.

Sandıkların kapanması ile birlikte oy sayımı başladı.

CHP İstanbul, Ankara ve İstanbul’da önde

CHP İzmir, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere 14 büyükşehirde önde. AK Parti 12, DEM Parti 3 ve YRP 1 büyükşehirde önde.

CHP lideri Özgür Özel, sandıkların kapanmasının ardından ilk açıklamasını parti genel merkezinde yaptı.

Özel, parti emekçilerine teşekkür ederken gözyaşlarını tutamadı.

Özgür Özel: “Bu galibiyetin kaybedeni yoktur”

Özgür Özel’in konuşmasından öne çıkan satırlar şöyle:

 • Bugün 81 ilimizde sandık başına giderek demokrasimize sahip çıkan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. 
 • Var gücüyle bu partinin bayrağı dalgalansın diye emek veren aday adaylarına, kazansın kazanmasın tüm adaylarımıza, bu örgütün isimsiz kahramanlarına, parti binasını açanlara, broşür dağıtanlara, kapı çalanlara, bütün parti emekçilerine, CHP örgütüne teşekkür ediyorum.
 • Bugün seçmenlerimiz çok önemli bir karar verdiler. Seçim sonuçları göstermiştirki bugün seçmen Türkiye’de yeni bir siyasetin kurulmasına karar verdi, 22 yıllık Türkiye fotoğrafını değiştirmeye karar verdi.
 • Bugün seçmen, Cumhuriyetin ikinci yüzyılının ilk seçimlerinde iktidarın orantısız gücünü yerelden dengelemeye karar verdi. 
 • Biz bütün renklerimizle Türkiye Cumhuriyeti’yiz. 31 Mart öncesi yaşananlar ne kadar çiğ, ne kadar haksız olursa olsun biz Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları olarak, birlik ve beraberlik istiyoruz. Birileri öyle söylüyor diye kimseyi milli, kimseyi de gayri milli görmüyoruz.
 • Biz milletimizin verdiği bu mesajı, bir kutsal emanet olarak alıyor ve tüm CHP’liler olarak başımızın üstüne koyuyoruz.
 • Bilinmesini isterim ki bu galibiyetin bir kaybedeni yoktur. Bizim başarımız kimsenin hezimeti olmayacaktır. 
 • Bugün hangi partiye oy vermiş olursa olsun kimsenin kaybetmiş hissetmesini istemiyoruz. Halkımız iyi hizmeti ödüllendirmiş, kötü niyeti ve kötü hizmeti cezalandırmıştır.
 • 2019’da CHP’nin AK Parti’den aldığı İstanbul, Ankara, Adana, Antalya belediye başkanlarımıza ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Onlar merkezi yönetimin desteği değil hatta kösteği de olsa mazeret üretmeden, CHP temiz ve dürüst yönetir algısının yerleşmesinin baş mimarlarıdır. 
 • Zaten elimizde olup geçen seçimde de kaybetmediğimiz belediye başkanlarımız en zor günlerde sancağı ellerinde taşıdıkları ve hiçbir zaman yere indirmedikleri için ayrıca bir övgüyü hak ediyorlar.
 • Şehirlerimiz emin ellere teslim edilmiş, halkımızın yaşam alanlarını bir beş yıl daha halk için yönetecek belediye başkanları seçilmiştir.
 • Geçen Mayıs ayında yaşadığımız büyük üzüntüden sonra seçmenimizde ortaya çıkan büyük duygusal kopuşa, CHP’nin kurultayı ve o kurultayda genel başkanın seçimle değişen bir parti olduğunu gösteren Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP’nin bütün delegelerine hepimiz çok şey borçluyuz.
 • Bundan sonraki süreçte de, kaybeden olmadığı gibi bu seçim sonuçlarına kaybetmiş olmalarına rağmen iktidar partisine bir özeleştiri sunacağına, bir partinin ajansına dönüştürülmeye çalışılan AA’ya rağmen, Türkiye’de hala iktidarların demokrasiyle değişebildiğini gösteren önemli bir katkıdır.
 • Doğu ve Güney Doğu illerinde taşınan seçmenlerle bir yerel seçimin değiştirilmeye çalışılması, onların daha önce seçtiği belediyelere kayyum atanması kadar kötü bir girişimdir. 
 • Silahlı Kuvvetler personeli bireysel olarak bu ayıptan sorumlu değildir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin bir şehirde oy kullanmak için o şehirde yaşamak şartının teminat altına alınması da zorunludur. Silahlı Kuvvetlerin bu işe alet edilmesine kim emir verdiyse çok büyük bir kötülük yapmıştır, affedilir bir yanı yoktur.
 • CHP artık başının üzerindeki görünmez yüzde 25’lik tavanı kırmıştır, tuzla buz etmiştir. TRT’nin bize yaptığı onca adaletsizliğe, haksızlığa karşın onlara bir sürprizim var demiştim. O da 1977’den beri ilk kez TRT ekranlarında şu anda birinci parti olmasıdır.
 • Bu seçimlerde hiçbir siyasi partiyle ittifak kurulmadığı halde, CHP’nin gücü ve seçmenin vicdanının sandıkta kurduğu Türkiye ittifakı başarıyı daha da büyütmüştür. Bu sonuçları bizleri rehavete sevk edecek bir galibiyet olarak değil seçmenin bize açtığı bir kredi olarak gördüğümüz belirtmek isterim.
 • CHP artık tüm demokratların partisidir. CHP sosyal demokratların partisidir ama aynı zamanda milliyetçi, muhafazakar, Kürt demokratların aynı anda birlikte oy verebildikleri bir partidir. Bu seçmenlerin bize verdikleri bir kredi. 
 • Bu sonuçlar bizi kibirlendirmeyecek. Asla böbürlenmeyeceğiz. Aldığımız yükü sorumlulukla taşıyacağız. Siyasi rakiplerimizi dahi daha önce yıllardır yaptıkları alaycı zafer konuşmalarından mahrum tutacağız.

Mansur Yavaş’tan balkon konuşması: “Artık seçim bitti. Rozetimizi çıkaracağız, 6 milyon Ankaralıya, kimseyi ayırt etmeden hizmet etmeye devam edeceğiz”

Resim

Yavaş’ın açıklamalarından öne çıkan satırlar şöyle:

“Geçen seçimde de aynı şeyleri yapmışlardı. Hiç ders almayanlar vatanseverlere iftira atanlar Ankara halkının yüce iradesi karşısında bir kez daha kaybettiler.”

“Buradan tüm Türkiye’ye sesleniyorum. Ankara’da seçimi beton kaybetti, yeşil kazandı. Ankara’da seçimi sosyal belediyecilik kazandı. Ankara’da seçimi imar baronları kaybetti, 6 milyon Ankaralı kazandı.”

“Bizlere inanan, güvenen ve her zaman yanımızda olan Özgür Özel’e ve Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum.”

“Artık seçim bitti. Rozetimizi çıkaracağız, 6 milyon Ankaralıya, kimseyi ayırt etmeden hizmet etmeye devam edeceğiz.”

Beştaş: “Bu oylar İmamoğlu’nun değil, seçmenimizin”

DEM Parti İstanbul Eşbaşkan Adayı Meral Danış Beştaş:

“İmamoğlu bu oylar benimdir demesin sakın, aldığı oylar onun değil.”

“Bizim seçmenlerimiz oraya oy verdi neden? Çünkü AKP’yi cezalandırmak istedi.”

İYİ Parti’li Bilge Yılmaz partisindeki görevinden istifa etti, Meral Akşener’i istifaya davet etti

İYİ Parti’nin Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, partinin Genel Başkanı Meral Akşener’i istifaya davet etti.

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada partideki görevinden istifa ettiğini duyurdu ve şunları söyledi:

“Önümüzdeki genel seçimlerde ülkemizin AK Parti iktidarının kötü ve beceriksiz yönetiminden kurtulması için bugünden çalışmaya başlamalıyız. Bu sonuçlar göstermiştir ki yapacak çok işimiz var, kaybedecek vaktimiz yok.

“Bu yönde yapacağım çalışmalara ağırlık verebilmek için İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanlığı görevimden istifa ediyorum.”

Erbakan: “Partimiz 31 Mart seçimlerinin tartışmasız galibi ve yıldızıdır”

Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan:

“Partimiz Türkiye genelinde %6 oy oranına ulaşmış, oylarını 14 Mayıs’a göre %100’ün üzerinde artırmış ve Türkiye’nin 3. büyük partisi olmuştur.”

“Partimiz 31 Mart seçimlerinin tartışmasız galibi ve yıldızıdır.”

Perinçek: “Surda gedikler açmaya başladık”

Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek:

“Vatan Partisi kırsal bölgelerde muhtarlıkları kazandı. Sistemin surunda gedikler açmaya başladı.”

%47.5 oyla AK Parti’den CHP’ye geçen İstanbul ilçelerinden Bayrampaşa’da Boşnaklar seçim zaferini 2019’da olduğu gibi Jutro Je şarkısıyla kutluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Umduğumuz neticeyi alamadık, özeleştiri yapacağız”

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

“Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde vatandaşlarımıza yönelik bölücü örgütün kölelerinin baskı ve hakaretlerine şahit olduk.”

“Emniyet birimlerimizin etkili müdahaleleriyle ciddi bir sorun çıkmadı.”

“14 – 28 Mayıs seçimlerindeki zaferimizden 9 ay sonra maalesef yerel seçim imtihanından istediğimiz, umduğumuz neticeyi alamadık”

“Kazanan, adaylardan önce Türkiye olmuştur, milletimiz olmuştur, uğruna ağır bedeller ödediğimiz demokrasimiz olmuştur.”

“Siyasi parti fark etmeksizin iradesini sandığa yansıtan tüm vatandaşlarıma içtenlikle teşekkür ediyorum.”

“Sandık sonuçları bize mahalli idarelerde irtifa kaybı yaşadığımızı gösteriyor.”

“Her siyasi parti gibi biz de partimizin organlarında seçimin neticelerini açık yüreklilikle değerlendirecek, özeleştirimizi cesaretle yapacağız.”

İmamoğlu: “16 milyon İstanbullu kazandı. Bu seçimin kaybedeni yok. Bizim olduğumuz yerde öteki yok”

- Advertisment -