Ana SayfaHaberlerDünyaTürkiye'nin en derin üçüncü mağarası Düden'de mahsur kalan ABD'li mağaracı için kurtarma...

Türkiye’nin en derin üçüncü mağarası Düden’de mahsur kalan ABD’li mağaracı için kurtarma operasyonu başladı

Mersin'de Taşeli Platosu'nda bulunan Türkiye'nin en derin üçüncü mağarası Morca Düdeni'nde rahatsızlanarak mahsur kalan ABD’li mağaracı Mark Dickey'nin kurtarılması için başlatılan büyük operasyon sürüyor. 1276 metre derinliğindeki mağarada kanama geçiren Dickey'e kan verildi ve şu an durumunun stabil olduğu belirtiliyor.

Doktorlar, Dickey’i kurtarma operasyonunun daha fazla tıbbi komplikasyona yol açmadan sonuçlanabilmesi için mağaracının sağlığını daha da iyileştirmeye çalışıyor.

Türkiye Mağaracılık Federasyonu’na (TUMAF) göre Dickey, hafta sonu Anamur yakınlarındaki 1276 metre derinliğindeki Morca Düdeni’nin keşif görevi sırasında sindirim sisteminde kanama şüphesiyle hastalandı.

Doktorların ulaştığı Dickey’e kan verildi ve şu an durumunun stabil olduğu belirtiliyor.

AFAD Arama ve Kurtarma Dairesi Başkanı Recep Şalcı ekiplerin, zor operasyonu başlatmak için doktorlardan onay beklediğini söyledi.

Şalcı, CNN’e yaptığı açıklamada, Cumartesi sabahı son durum değerlendirmesinden sonra kurtarma operasyonunun başlayabileceğini ve 4 gün sürebileceğini belirtti.

Şalcı HaberTürk’e yaptığı açıklamada ise, Dickey’yi sedyeyle taşımayı, mağaranın dar kısımlarından geçirmek içinse emniyet kemeri sistemiyle hasta mağaracıyı kaldırmayı planladıklarını belirtmişti.

Şalcı, dar alanları genişletmek için küçük patlatmalar yapmaya çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

BBC Türkçe’ye konuşan Türkiye Mağaracılık Federasyonu (TUMAF) Basın Sözcüsü Yaman Özakın ise, “Haftalar mertebesinde sürecek bir operasyon. Sedyeyle 2-3 hafta sürme olasılığı var. Yardımla da bir hafta ya da daha uzun sürebilir, bunu kestirmek çok zor” demişti.

Kurtarma operasyonunu, “oldukça kompleks bir süreç” olarak nitelendiren Özakın, mağaralarda bu tip kurtarma çalışmalarında uzman birçok ülkeden ekibin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Türkiye Mağaracılık Federasyonu'nun alandaki çadırı

Operasyona farklı ülkelerden 150’den fazla kurtarma görevlisi katılıyor.

Avrupa Mağara Kurtarma Derneği internet sitesinde, mağaranın yedi bölüme ayrıldığını ve kurtarma operasyonu sırasında farklı ekiplerin mağaradaki farklı seviyelerin sorumluluğunu üstleneceğini bildirildi.

Açıklamaya göre kurtarma operasyonunu, Türk, İtalyan, Bulgar, Macar, Hırvat ve Polonyalı ekipler yürütecek.

Bulgar ekip, Dickey’i 1040 metreden 900 metreye, Hırvat ekip 900 metreden 715 metreye, İtalyan ekipler 715 metreden 680 metreye ve 680 metreden 500 metreye, Polonyalı ekip 500 metreden 360 metreye, Macar ekip 360 metreden 180 metreye, Türk ekip 180 metreden yüzeye çıkaracak.

Mağaranın derinliği 1276 metre. Dickey, 1040 metrede bulunuyor.

Bu makalede Twitter içeriği bulunmaktadır. Çerez ve diğer teknolojileri kullanıyor olabilirler, bilgisayarınıza herhangi bir şey yüklenmeden önce sizin rızanızı alırız. İzin vermeden önce çerez politikasını okumak ve gizlilik politikasına göz atmak isteyebilirsiniz. Bu içeriğe ulaşmak için lütfen “kabul et ve devam et” seçeneğine tıklayın.

Mark Dickey, Anadolu Speleoloji Grubu Derneği (ASPEG) için Morca mağara sisteminin haritasını çıkaran bir keşif görevinde çalışıyordu.

Dickey, mağarada mahsur kalması sonrası ilk kez video mesaj göndererek Türk yetkililere teşekkür etti.

Türk sağlık yetkililerinin gereken ilaçları hızla sağladığını belirten Dickey, “hayatını kurtaran ilaçlar kendisine ulaştığında yaşam sınırında” olduğunu söyledi.

Mağaradan mesaj alıp göndermenin 1-2 gün sürdüğünü belirten Dickey, buna rağmen çok sayıda kişinin kendisinin durumuyla ilgilenmesinin “muazzam” olduğunu söyledi, “Gördüğünüz gibi ayaktayım, bilincim yerinde ve konuşuyorum” dedi.

Türkiye Mağaracılık Federasyonu’nun alandaki çadırı

KAYNAK,TÜRKIYE MAĞARACILIK FEDERASYONU

Fotoğraf altı yazısı,

Türkiye Mağaracılık Federasyonu’nun alandaki çadırı

Dickey’nin nişanlısı Jessica Van Ord da mağaradaki keşif gezisine katılmıştı.

Van Ord, geçtiğimiz hafta Perşembe gününe kadar nişanlısı ile birlikte kaldığını, durumu düzelmeye başladıktan sonra yüzeye çıktığını söyledi.

Dickey’nin bulunduğu derinlikte sıcaklık 4-6 derece arasında.

ABD’li mağaracının 20 yıllık tecrübesi olduğu belirtiliyor.

Mark Dickey, aynı zamanda mağara kurtarmaları konusunda seminerler veriyordu.

Dickey adına açılan Gofundme sitesindeki maddi kampanyada 30 bin sterlin toplanmış durumda.

Almanya’da 2014 yılında yapılan benzer bir kurtarma operasyonu 11 gün sürmüştü.

- Advertisment -