Twitter CEO’sundan Trump açıklaması: ‘Gurur duymuyoruz ama doğru bir karardı’

ABD Başkanı Donald Trump'ın resmî hesabını kapatan Twitter'dan konuya ilişkin yeni bir açıklama geldi. Twitter CEO’su Jack Dorsey kendi hesabından yaptığı paylaşımda, "Olağanüstü bir durumla karşı karşıya kaldık; kamu güvenliğine odaklanmalıydık. Çevrim içi konuşmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan çevrim dışı zarar ortadadır” dedi.

Kasım 2020’deki başkanlık seçimlerinin ardından, seçimde hile yapıldığına dair iddiaları sebebiyle paylaşımları Twitter tarafından zaman zaman sınırlandırılan Başkan Donald Trump’ın hesabı, ABD’de yaşanan son Kongre baskınının ardından tamamen kapatılmıştı.

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, kendi hesabından yaptığı açıklamada, yasaktan dolayı gurur duymadığını ama bunun Twitter için doğru karar olduğunu ifade etti.

Twitter’ın kapatma kararında yalnız olmadığını vurgulayan Dorsey, YouTube, Instagram, Facebook gibi diğer platformların da Trump’ın açıklamalarını tehlikeli bularak benzeri adımlar attığına dikkati çekti.

Sosyal medya şirketlerinin aynı anda böyle bir adım atmasının organize bir tavrı yansıtmadığını belirten Dorsey, “Bazı istisnalar dışında Twitter’da hesap kapatılmasının ‘sağlıklı bir sohbeti’ teşvik etme konusunda başarısızlık anlamına geldiğini” vurguladı ve şöyle devam etti:

​​​​​​​”Olağanüstü bir durumla karşı karşıya kaldık; kamu güvenliğine odaklanmalıydık. Çevrimiçi konuşmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan çevrimdışı zarar ortadadır.”

Dorsey, Twitter’ın gücünün farkında olduğunu, koydukları kurallara uymayanların başka platformlara gidebileceğini belirtti.

Önceki İçerikTemsilciler Meclisi Trump’ın azlini ikinci kez onayladı
Sonraki İçerikHrant Dink’i anma töreni bu sene salgın sebebiyle online yapılacak