Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasil Bodnar: Türkiye, Ukrayna’dan çalınan tahılları taşıyan bir Rus kargo gemisini gümrükte alıkoydu

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasil Bodnar, yaptığı açıklamada Türkiye’nin Rusya’nın son bir senedir işgal ettiği Ukrayna topraklarından çaldığı tahılları taşıdığından şüphelenilen bir geminin Türk gümrük yetkilerince alıkonulduğunu belirtti.

BBC ve Financial Times gibi kurumlar Haziran ayı boyunca tahıl taşıyan kargo gemilerinin rotasını uydu görüntüleriyle takip etmiş ve Rus kargo gemilerinin Ukrayna’dan çalınan tahılları Türkiye limanlarına getirdiğini iddia etmişti.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasil Bodnar bugün (3 Temmuz 2022 günü) yaptığı açıklamada Ukrayna’nın işgal altındaki liman kenti Berdyansk’tan kalktığı ve Ukrayna’dan çalınan tahılları taşıdığı iddia edilen Zhibek Zholy adlı Rus kargo gemisinin Türk gümrük yetkililerince inceleme yapmak amacıyla alıkonulduğunu açıkladı.

Bodnar’a göre geminin ve gemide taşınan tahıllar hakkındaki incelemenin devam etmesi ve Pazartesi günü detayların açıklanması bekleniyor.