Ana SayfaHaberlerDünyaUluslararası Göç Örgütü: Akdeniz’de en az 100 göçmen tekne kazasında hayatını kaybetti

Uluslararası Göç Örgütü: Akdeniz’de en az 100 göçmen tekne kazasında hayatını kaybetti

Uluslararası Göç Örgütü (IMO) Akdeniz'de, Trablus açıklarındaki uluslararası sularda meydana gelen tekne kazasında en az 100 göçmenin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Örgütün resmi sosyal medya hesabından konuya ilişkin yapılan açıklamada, Orta Akdeniz’de meydana gelen deniz kazasında en az 100 kişinin yaşamını yitirdiğine dair bildirimler olduğunu duyurdu. Örgütten yapılan açıklamada, “Bu son trajediden dolayı üzüntü duyuyoruz ve devletlere Akdeniz’de arama kurtarma gemilerini yeniden konuşlandırma çağrımızı yineliyoruz” ifadesine yer verildi.

Akdeniz’de arama-kurtarma çalışmalarına katılan Fransız sivil toplum kuruluşu SOS Akdeniz’den yapılan açıklamada da “Bugün saatler süren aramanın ardından en büyük korkumuz gerçek oldu. Ocean Viking mürettebatı, Trablus’un kuzeydoğusundaki bir lastik botun enkazına ulaştı. Söz konusu botun 130 kişi taşıdığı ve zor durumda olduğu çarşamba sabahı rapor edilmişti” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, SOS Akdeniz’e ait Ocean Viking isimli geminin olay yerine ulaşmasının ardından, en az 10 ceset tespit ettiği ve hayatta kalan kimseye rastlanmadığı bilgisine de yer verildi.

Açıklamada, enkazına ulaşılan bot dışında iki botun daha zor durumda olduğuna dair bilgi geldiği belirtilirken, bölgedeki arama-kurtarma operasyonlarının herhangi bir etkili devlet koordinasyonunun yokluğunda çok zor şartlar altında gerçekleştirildiğine dikkat çekildi.

2021’in başından bu yana bölgede 350’den fazla kişi hayatını kaybetti

STK’nın açıklamasında, 2021’in başından bu yana Akdeniz’in orta kesiminde 350’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

- Advertisment -