Uydu görüntüleri Rusya’nın iddiasını yalanladı: Buça’daki cesetlerin sonradan yerleştirildiğini iddia etmişti

Rusya askerlerinin Kyiv yakınlarındaki Buça kasabasından ayrılmasından sonra ortaya çıkan, sivillere ait ceset görüntüleri Rusya’nın sivil katliamı yaptığı suçlamalarının delili olmuştu. Rusya Savunma Bakanlığı, cesetlerin “Ukraynalı radikaller” tarafından sokaklara sonradan yerleştirildiğini iddia etti. The New York Times, Maxar uydu görüntülerini inceleyerek; cesetlerin kasabanın Rusya’nın işgalinde olduğu 9 Mart tarihinden itibaren aynı konumlarda bulunduğunu ortaya çıkarttı.

Rusya birliklerinin Ukrayna’nın başkenti Kyiv’in hemen dışındaki Buça kentinden çekilmesinin ardından ortaya çıkan görüntüler, Rusya’nın sivil katliamı yaptığı suçlamalarının delili olmuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı, görüntülerdeki cesetlerin Rusya askerlerinin Buça’dan ayrılmasından sonra sokaklara yerleştirildiğini öne sürmüştü.

Rusya, yayımlanan görüntüleri Ukraynalı radikallerin provokasyonu diye tanımlayarak BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırmıştı.

The New York Times (NYT), bölgeden uydu görüntüleri analiz ederek; sivillerin, kasabanın Rusya işgali altında olduğu dönemde katledildiğini gösteren sonuçlara ulaştığını duyurdu.

2 Nisan’da yerel bir meclis üyesinin çektiği bir videoda, Buça’daki Yablonska Caddesi’ne dağılmış çok sayıda ceset görülüyor. 

Maxar tarafından sağlanan uydu görüntüleri, cesetlerden en az on birinin Rusya’nın Buça’yı işgal ettiği 11 Mart’tan beri sokakta olduğunu gösteriyor. 

NYT’nin görsel araştırma ekibi, uydu görüntülerinin öncesi ve sonrasının analizini yaptı. İncelemeye göre; cesetler, 9-11 Mart tarihleri ​​arasında Yablonska Caddesi’nde görünmeye başlıyor.

Uydu görüntülerindeki cesetlerin konumları, infial uyandıran 2 Nisan tarihli videoyla tam örtüşüyor. Uydu görüntülerine göre cesetler üç haftadan uzun bir süre aynı noktalarda kalıyor.

Yablonska Caddesi’nde çekilen ikinci bir videoda üç ceset daha görülüyor. Biri bir bisikletin yanında, diğerleri terk edilmiş bir arabanın yanında bulunuyor. Uydu görüntülerinde bu videodaki cesetler de 20-21 Mart tarihleri arasında görünmeye başlıyor.

 2 Nisan’da çekilen görüntülerde terk edilmiş arabaların yakınındaki ceset (solda). Uydu görüntülerinde 21 Mart’ta tespit ediliyor (sağda).