Ana SayfaHaberlerErdoğan’dan AK Parti MYK’da seçim muhasebesi: “Ya kendimizi toparlarız ya da güneşi...

Erdoğan’dan AK Parti MYK’da seçim muhasebesi: “Ya kendimizi toparlarız ya da güneşi gören buz misali erimeye devam ederiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti’nin kapalı MYK toplantısında konuştu, konuşmanın tam metni medyaya servis edildi: “Açık söylüyorum, şahsım dâhil bu masanın etrafında oturan hiçbir arkadaşım, 31 Mart seçim sonuçlarının sorumluluğundan kaçamaz. Başkalarını hesaba çekmeden önce kendimizi hesaba çekeceğiz. İğneyi kendinize çuvaldızı başkasına batırmanızı istiyorum. Partide kimse hesap sorulamaz değil. Ya kendimizi toparlarız ya da güneşi gören buz misali erimeye devam ederiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin MYK toplantısında seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmeler yaptı. Partililere “Ya kendimizi toparlarız ya da güneşi gören buz misali erimeye devam ederiz” dedi.

Erdoğan’ın konuşması şöyle:

“Emeklilerin üzerindeki baskıyı hafifletmeye çalıştık ama muvaffak olamadık”

“Emeklilerimizin serzenişlerini il ziyaretlerimizde zaten görüyorduk. Gerek tek seferlik 5 bin lira ödenmesi, gerek yüzde 50’yi bulan maaş zamları, gerekse diğer adımlarla, bütçe disiplinini bozmadan, üzerimizdeki bu baskıyı hafifletmeye çalıştık; ama muvaffak olmadık.” 

“Gazze gibi bedel ödediğimiz bir meselede kimi çevreleri ikna etmeyi başaramadık”

“Gazze krizi gibi elimizden gelen her şeyi yaptığımız ve bedel ödediğimiz bir meselede dahi siyasi saldırıları savuşturmayı, kimi çevreleri ikna etmeyi maalesef başaramadık. Bunlarla ilgili değerlendirmelerimizi de artısı-eksisiyle mutlaka yapacağız.”

“Bu partide hiç kimsenin ‘layüsel’ olmadığını milletimize göstereceğiz”

“Buradan başlayarak; il, ilçe, belde teşkilatlarına, belediye başkanlarımıza, milletvekillerimize, hatta bürokrasiye uzanan bir sıkıntıyla karşı karşıyayız. Oysa milletin sinesinden doğmuş bir siyasi partinin en büyük düşmanı vatandaşla arasına duvarlar örmesidir. Hangi konumda olursa olsun bu partide hiç kimsenin ‘layüsel’ olmadığını milletimize göstereceğiz. Elbette bu özeleştiri sürecinde hem ittifak olarak girip kaybettiğimiz hem de Amasya, Kütahya, Kırıkkale gibi iki parti ayrı ayrı girerek özellikle CHP’ye kazandırdığımız il ve ilçelerin durumunu da masaya yatıracağız.”

“10 ay önceki seçimlerde partimizi birinci yapan milletimizin 31 Mart’ta bizi CHP’nin arkasına niçin ittiğini iyi analiz etmeliyiz”

“Kurulduktan yalnızca 15 ay sonra bizi iktidara layık gören, henüz 10 ay önceki seçimlerde partimizi açık ara birinci yapan, şimdiye kadar girdiğimiz tüm seçimlerde daima yanımızda duran, velhasıl son 22 yılda tam 17 kez sandıkları bizim için patlatan milletimizin, 31 Mart’ta bizi CHP’nin arkasına niçin ittiğini çok iyi analiz etmeliyiz.” 

“Başkalarını hesaba çekmeden önce kendimizi hesaba çekeceğiz.”

“Hatayı, kusuru, yanlışı millette aramak, bizim geleneğimizde asla yoktur. Biz siyasi hayatımızın hiçbir döneminde böyle bir yola başvurmadık, şimdi de başvurmayacağız. Açık söylüyorum, şahsım dâhil bu masanın etrafında oturan hiçbir arkadaşım, 31 Mart seçim sonuçlarının sorumluluğundan kaçamaz. Başkalarını hesaba çekmeden önce kendimizi hesaba çekeceğiz. İğneyi kendinize çuvaldızı başkasına batırmanızı istiyorum.”

“Nerede bir eksik, hata, kasıt, ihanet varsa, üzerine gitmeliyiz”

“Nerede bir eksik, hata, kasıt veya ihanet varsa, üzerine gitmek boynumuzun borcudur. Diğer türlü, Allah korusun, daha büyük felaketlerin, daha sarsıcı kayıpların yaşanmasına mâni olamayız.” 

“Ya kendimizi toparlarız ya da güneşi gören buz misali erimeye devam ederiz”

“Ya hatalarımızı görerek kendimizi toparlarız ya da güneşi gören buz misali erimeye devam ederiz. Ya başından sonuna kadar işimizi dört dörtlük yaparız ya da çok daha ağır bedeller ödemekten kurtulamayız. Ya milletimizle olan gönül köprülerimizi yeniden güçlendiririz ya da eleştirdiğimiz partilere benzemekten kendimizi alıkoyamayız. Kim olursa olsun hiç kimsenin 22 yıllık birikimi, 22 senelik zorlu bir mücadeleyi heba ve heder etmesine izin veremeyiz, buna müsaade etmeyeceğiz.”

- Advertisment -