Ana SayfaHaberlerYargıtay, Can Atalay kararına yapılan itirazda, karar verilmesine yer olmadığına hükmetti

Yargıtay, Can Atalay kararına yapılan itirazda, karar verilmesine yer olmadığına hükmetti

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, TİP Hatay milletvekili Can Atalay hakkındaki Anayasa Mahkemesinin (AYM) verdiği ihlal kararına uyulmamasına ilişkin Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin kararına yapılan itirazda, karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Yargıtay’ın, Can Atalay hakkında hak ihlali kararı veren AYM’nin tahliye kararını uygulamaması ve üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasının yankıları sürerken, Atalay’ın avukatları yaptıkları açıklama ile itirazda bulunduklarını duyurmuştu. 

Avukatlar, “Yargıtay 4. Ceza Dairesinden bir beklentimiz yoktur. Belki yine bir kişi bile olsa ilk itiraz incelemesinde karşı oy yazan bir ‘yargıç’ olabilir. Eğer karar verecek heyete alınırsa tabii!” açıklamasını yapmıştı. 

Atalay’ın avukatları, AYM’nin verdiği hak ihlali kararına uymayan Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin kararına itiraz etmişti. İtirazı, Yargıtay 4. Ceza Dairesi inceledi.

Daire, itirazla ilgili “karar verilmesine yer olmadığına” hükmetti.

Dairenin kararında, 3. Ceza Dairesi tarafından verilen kararın “itiraz yolu açık bir karar olmadığı” belirtilerek, bu nedenle itirazla ilgili karar verilmesine yer olmadığına hükmedildiği ifade edildi.

Kararın tebliğ işlemlerini Yargıtay 3. Ceza Dairesi yapacak.

- Advertisment -