OECD: Türkiye’de öğretmenler çok çalışıp az kazanıyor

 

OECD’nin hazırladığı  ‘Bir Bakışta Eğitim 2017’ raporuna göre Türkiye öğretmen maaşı sıralamasında 35 ülke arasında 30’uncu. Türkiye’de bir öğretmenin ortalama yıllık geliri brüt 46 bin lira.

Satın alma gücü paritesine göre 2015 verilerinin kulanıldığı rapora göre Türkiye’de 15 yıldan fazla deneyimli bir lise öğretmeninin aldığı ortalama yıllık ücret 31 bin 877 dolar ediyor. Öğretmenlerin mesleğe başlangıçtaki yıllık ücreti ise 27 bin dolar civarında seyrediyor.

 

Satın alma gücü paritesi, ülkeler arasında somut bir kıyaslama yapmak için, belirli bir alışveriş sepeti baz alınarak hesaplanan bir denklik. Hesaba göre farklı ülkelerdeki öğretmenlerin maaşları, birbirine denk ürün sepetlerini satın alma gücü üzerinden hesaplanıyor.

Buna göre, OECD’deki ortalama öğretmen ücreti ise yıllık 58 bin dolara yaklaşıyor.

Eğitim-öğretim saatine vurulduğunda da Türkye’deki öğretmenlerin diğer ülkelerdeki meslektaşlarına kıyasla daha çok emek harcadığı görülüyor.

Bir ilkokul öğretmeni yılda ortalama 720 derse girerken, ortaöğretim öğretmenleri ortalama 504 ders veriyor. Ancak ilkokul öğretmenlerinin okulda geçirdiği süre 980 saati, ortaöğretim öğretmenlerininki 836 saati buluyor.

 

Önceki İçerikABD’de ‘Kara Cuma’ satışları başladı
Sonraki İçerikFETÖ niçin ‘acele’ etti?(I)