Yeni İBB’den ‘bu artık gerçek olamaz’ dedirten bir eski İBB dosyası

2011: Bir şirket Fatih’te imarda ‘yeşil alan’ alarak görülen bir arsayı 25 milyon liraya satın alıyor. Bir süre sonra İBB arsaya imar izni veriyor. 2017: İBB, ‘imarlı’ arsayı o şirketten 430 milyon lira ödeyerek satın alıyor. Bir süre sonra arsaya tekrar ‘yeşil alan’ statüsü veriliyor. 2017: Arsa yine ‘yeşil’, İBB’nin kasasından şirkete aktarılan para ise tam 106.5 milyon dolar. Yeni İBB dosyayı İçişleri Bakanlığı’na gönderdi, sonuç merakla bekleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, İBB tarafından İçişleri Bakanlığı’na gönderilen bir dosyayı bugün (2 Haziran) Twitter hesabından kamuoyuyla paylaştı.

Murat Ongun’un “Şimdi size İçişleri Bakanlığı tarafından el konulan, eski İBB yönetimi tarafından satın alınan bir arsanın soruşturma dosyasının detaylarını aktaracak ve 106,5 milyon doların nasıl buharlaştığını anlatacağım” sözleriyle başlayan ‘buharlaştırma’ öyküsü şöyle:

“2011 yılında Fatih’te Vatan Caddesi’nde yeşil alan olan bir arsa özel bir şirket tarafından 25 milyon liraya satın alınıyor. Daha sonra, yeşil alan olan bu arsa için İBB’den imar izni çıkarılıyor. Bu yöntemle, İstanbul’un göbeğindeki bu alan inanılmaz derecede değerleniyor. İBB, 25 milyon liralık arsaya imar izni vererek değerini katlıyor ve arsayı 2017’de imarlı haliyle 430 milyon liraya o şirketten satın alıyor. Şirket 25 milyon liraya aldığı arsayı İBB’ye 430 milyon liraya satmış oluyor. İBB 430 milyona aldığı arsayı ne yapıyor dersiniz? Tekrar imar değişikliği ile eski haline -yeşil alana- çeviriyor. Yani kendi malını değersizleştiriyor.

Kayıp: 106,5 milyon dolar

“Ekrem İmamoğlu yönetimindeki yeni İBB yönetimimiz TSKB Gayrimenkul Değerleme Anonim Şirketi’ne değerleme raporu hazırlatıyor. Rapora göre arsanın bugünkü değeri 10 milyon 381 bin dolar. 430 milyon liraya alındığı gün ise İBB kasasından 116 milyon 870 bin dolar çıkmış oluyor. Yani 106,5 milyon dolar buharlaştırılıyor. Yeni İBB yönetimi tarafından bu dosya İçişleri müfettişlerine teslim ediliyor. Bu kadar aleni, bu kadar çıplak bir dosyadır bu. Bakalım, bakanlığımız bu dosya için ne karar verecek?”

Önceki İçerikANALİZ – Piyasa artık Erdoğan’ın faiz çıkışlarına ‘hee, hee’ mi demeye başladı?
Sonraki İçerikCumhurbaşkanı Erdoğan ile Hasan Öztürk arasında programa damga vuran konuşma