Ana SayfaHaberlerYeni ‘Susurluk fotoğrafı’ kadar buluşma mekânı da karanlık

Yeni ‘Susurluk fotoğrafı’ kadar buluşma mekânı da karanlık

Türkiye bundan 24 yıl önce Susurluk’ta içinde bir milletvekili, bir emniyet müdürü ve aranan bir mafya liderinin olduğu Mercedes kazasını konuşuyordu. 2020 Türkiyesinde ise Susurluktakinden daha vahim isimleri yan yana getiren bir fotoğraf Twitter’a düştü.

Bir emekli korgeneral; bir eski emniyet genel müdürü (ve içişleri bakanı, adalet bakanı, parti genel başkanı); bir eski MİT’çi albay ve aralarında eşinin de olduğu pek çok insanın ölümünden sorumlu, daha yeni bir cinayete azmettirmekten 17 yıl hapis cezası almış bir organize suç örgütü lideri…

Türkiye bundan 24 yıl önce Susurluk’ta içinde bir milletvekili, bir emniyet müdürü ve aranan bir mafya liderinin olduğu Mercedes kazasını konuşuyordu.

2020 Türkiye’sinde ise Susurluk’takinden daha vahim isimleri yan yana getiren bir fotoğraf Twitter’a düştü. 

Eski korgeneral ve eski MHP milletvekili Engin Alan, emekli albay Korkut Eken, organize suç örgütü liderliğinden hüküm giyen ve son af ile hapisten çıkan Alaattin Çakıcı, eski içişleri bakanı Mehmet Ağar’ın ev sahipliğinde, Bodrum’daki Yalıkavak Marina’da bir araya geldiler. 

Fotoğrafı, Alaattin Çakıcı’nın yakın dostlarından olduğu söylenen Üzeyir Çakmaktaş kişisel Twitter hesabından, “Türk Devleti ilelebet var olsun diye her zorluk ve meşakkati göğüsleyen, zindan dahil bu uğurda en ağır bedelleri ödeyen kahramanlarımız: Alaattin Çakıcı, Mehmet Ağar, Engin Alan, Korkut Eken. Yalıkavak Marina” notuyla paylaştı.

Henüz gazete ve televizyonların görmediği fotoğraf, sosyal medyada iki gündür gündem. 

Fotoğraf herkese aynı şeyi hatırlatmış: Susurluk…

Fotoğrafın kendisi kadar fotoğrafın çekildiği Yalıkavak Marina’nın hikâyesi de karanlık.

Duvar gazetesi yazarı Bahadır Özür, Bodrum Yalıkavak Marina’nın hikâyesini yazmıştı: 

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/03/17/bir-oligark-bir-marina-ve-agar-ailesi

Bodrum Yalıkavak, Avrupa’nın en lüks yat limanlarından biri olarak gösterilir. Milli Emlak’a ait liman, 49 yıllığına Profilo’nun sahiplerinden Cefi Kamhi’ye kiralandı. Kamhi ailesi Susurluk döneminde bir hayli gündemdeydi. Babası Jak Kamhi’ye 28 Ocak 1993’te suikast girişiminde bulunulmuş, ama kurtulmuştu. O suikasta dair küçük bir bilgiyi, TBMM Susurluk Komisyonu ifadelerinden aktaralım: ‘JİTEM’ci Cem Ersever’in komutasında 1991-93 arası Güneydoğu’da ‘istihbarat elemanı’ olarak faaliyet yürütmüş Abdullah Çetin, Azerbaycan’da kampta eğitim gördüğünü, orada Uğur Mumcu suikastını yapanlarla karşılaştığını, onlardan birinin de Kamhi’ye saldıran kişi olduğunu söylüyordu. Mumcu’nun evinin etrafındaki istihbarat çalışmasını da kendisinin yaptığını itiraf ediyordu.’

“Azerbaycan-Türkiye bağlantısı kontra kamplarından sermaye transferlerine farklı biçimlere bürünse de hiç kesilmiyor anlaşılan.

“Kamhi marinayı 2003’te açtı. Ancak mali sıkıntıya düştü ve 2011’de Azerbaycanlı işadamı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu’nun şirketi Palmali’ye sattı. Marinayı işleten şirket ise Bodrum Yalıkavak Turizm ve Yat Limanı’ydı. Bundan sonraki izleri, ticaret sicil kayıtlarından sürelim.

“Palmali ilk olarak Bodrum siciline kayıtlı bir şube kurdu. Yönetim kurulu başkanı Gurbanoğlu’ydu. Yönetimde yer alan Alaattin Aykaç dikkat çekici bir isimdi. 2012-2013 arasında PETKİM yönetiminde bulunan Aykaç aynı zamanda 8 yıl Palmali CEO’luğunu yürüttü. Gurbanoğlu 2017’de kendisini dolandırmakla suçladı. KKTC’de kurduğu bir şirkete para aktardığını iddia etti. Aykaç şimdi nerede dersiniz? Demirören Gazetecilik ve TFF yönetiminde yer alıyor.

“9 Mayıs 2014 günü yönetimde sürpriz bir değişiklik yaşandı. Tolga Ağar şubeye müdür olarak atandı. 21 Mayıs 2014 günü Tolga Ağar bu sefer de şubenin yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Bir yıl sonra da 15 Temmuz 2015 günü, İstanbul merkezdeki olağanüstü genel kurulda ana şirketin yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda başkanı oldu. Bu andan itibaren yönetimde Palmali’nin ağırlığı azalırken, Ağar’ların ağırlığı arttı.

“Nitekim 16 Ağustos 2018’de Tolga Ağar yetkilerini bırakırken, babası Mehmet Ağar yönetim kuruluna giriyor ve bir yıllığına başkan seçiliyordu. 24 Ekim 2018’de yapılan toplantıda ise yönetime yeni isimler dahil oldu ve Mehmet Ağar’ın görevi 2021 yılına kadar uzatıldı.

“Böylece Gurbanoğlu’nun zor durumdaki Kamhi’den 2011’de 42 milyon dolara satın aldığı şirket, 2018 itibariyle adım adım ‘kapalı devre’ el değiştirip, Kasım 1996’da ‘Ödülüm bu mu olacaktı’ diyen Ağar’ın ve ailesinin hakimiyetine girdi.”

Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, Kızıl Ordu yüzbaşısıyken SSCB’nin çökmesinden sonra kendi şirketini kurup, hızla zenginleşen isimlerden  biri oldu. Gurbanoğlu’nun 1998’de Türkiye’de kurduğu Malta merkezli Palmali’nin 270 gemisi bulunmakta. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, amcası Mehmet Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen’in sahibi olduğu ve iki yıl önce devrettikleri denizcilik şirketi BMZ’ye kiraladığı tankerlerle Türkiye’de adı duyulan bu isim, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği ‘Panama Belgeleri’nin kahramanıydı.

Sonra bir anda Mart 2020’de FETÖ soruşturması kapmasında gözaltına alındı, 17 Mart’ta tutuklanarak hapse atıldı. 

- Advertisment -