Ana SayfaHaberler“Yeri doldurulamaz Recep”

“Yeri doldurulamaz Recep”

Rusya'nın önde gelen gazetelerinden Kommersant, bugün (5 Ocak) manşetinden yayımladığı makalede, "Batı ve Doğu, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bağımlı hale geldi" dedi. Makale, yazarının uygun gördüğü sıfatla "Yeri doldurulamaz Recep" başlığını taşıyor. Yazara göre “Cumhurbaşkanı Erdoğan için en başarılı yılın ardından en talihsiz yıl gelebilir."

Rus gazetesi Komersant’ın bugünkü (5 Ocak) sayısında manşetten yayımlanan Kirill Krivoşoyev imzalı yazıda, “Özel askeri operasyonun başlangıcından bu yana çatışmanın tarafları arasında neredeyse tartışmasız arabulucu statüsünü korumaya devam ettiği için Erdoğan’a 2022’de dünyanın en başarılı siyasetçisi denilebilir” denildi.

Yazara göre, Erdoğan bir yandan mevcut durumdan siyasi ve ekonomik faydalar elde ediyor, diğer yandan sürekli olarak barışın bir an önce sağlanması gerektiğini söylüyor. Makalede, “Oysa bu kriz ne kadar uzun sürerse, Rusya’ya Batı’dan daha çok yaptırım uygulanır ve Türkiye’nin çıkarları da o kadar artar. Bu da Erdoğan’a kendi ülkesindeki sorunları atlatmasında yardımcı olur” deniliyor.

Kommersant yazarına göre, “Türkiye, Rusya ile Batı arasındaki krizden yararlanıyor; ticaretten gaz dağıtım merkezi projesine ve İstanbul’da imzalanan tahıl anlaşmasına kadar beklenmedik kazançlar sağlıyor. Finlandiya ve İsveç’in ittifaka katılmak için başvurmasıyla Türkiye de NATO üzerinde yeni bir baskı unsuruna sahip oldu.”

Makalenin sonunda, mevcut durumda Türkiye’de bu yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin “dış politikada da kader seçimi” haline geldiğinin altı çiziliyor “Sayın Erdoğan kaybederse, geniş bir bölgede kurulan tüm etkileşim modelinin ciddi şekilde revize edilmesi gerekecek” deniliyor.

Yazı şöyle bitiyor: “Muhalefet adayına karar verdiğinde Türk liderin yeniden seçilme şansını değerlendirmek mümkün olacak. Ancak rakiplerine kıyasla anket puanları göz önüne alındığında, durum en azından belirsiz görünüyor. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan için en başarılı yılın ardından en talihsiz yıl gelebilir.” (Turkrus.com)

- Advertisment -