Ana SayfaHaberlerYerlikaya’nın açılımı sonuç verdi: Cumartesi Anneleri’nin eylemi artık serbest. Beş yıl sonra...

Yerlikaya’nın açılımı sonuç verdi: Cumartesi Anneleri’nin eylemi artık serbest. Beş yıl sonra sorunsuz Galatasaray’da açıklama yapıldı ve çiçek bırakıldı

2018’den beri engellenen Cumartesi Anneleri’nin eylem yasağı sona erdi. Cumartesi Anneleri, 5 yıldan sonra ilk kez kayıplarını anmak için Galatasaray Meydanı’nda açıklama yaptı ve çiçek bıraktı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Cumartesi Anneleri ile ilgili biz iyi niyetliyiz, onlar da zaten mağdur. Sayın Cumhurbaşkanımız da kabullerinde aynı şeyi söylemişti. O zamanki sözünden hareketle bu olayı suhuletle, en güzel şekilde çözeceğiz.”

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta oturma eylemi düzenleyen Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 972. haftasında ellerinde karanfiller ve yakınlarının fotoğrafıyla Galatasaray’a çıktı ve açıklama yaptı.

Cumartesi Anneleri, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hak ihlali kararına rağmen haftalardır gözaltına alınıyor, aynı gün serbest bırakılıyordu. Cumartesi Anneleri, uzun zaman sonra ilk kez geçen hafta 4 Kasım’da gözaltına alınmamış, çiçek bırakmalarına izin verilmişti.

Yerlikaya, “Cumartesi Anneleri için iyi niyetliyiz, onlar mağdur” demişti

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, TBMM komisyonunda bakanlık bütçesinin görüşülmesinde Cumartesi Anneleri’yle ilgili gelen soruya “Cumartesi Anneleri’nin yaşadığı mağduriyettir. En kısa zamanda sürede çözüm üreteceğiz. Bu hafta gördünüz gözaltı yapmadık” diye yanıt vermişti.

Yerlikaya şöyle konuşmuştu:

“Arkadaşlarımdan İstanbul Valimize, İstanbul Emniyet Müdürümüze de talimat verdim. Cumartesi Anneleriyle ilgili konuyu yakından inceledik. Bizzat Bakan Yardımcımız, bu konuyla ilgili araştırma yaptı. Gelinen noktada şey şu, bu annelerin, bu Galatasaray’ın önünde tam İstiklal Caddesi’nin girişinde olan yerle ilgili değil. Alternatif bizim yedi, sekiz, on kaç tane önerimiz varsa onları, onların temsilcileriyle geçen hafta bir araya gelerek istişare ettiler. Tekrar bir araya gelecekler bu hafta. Ve bu hafta da gözaltı olmadığını da biliyoruz arkadaşlar. Görüşüyoruz. Bakın. Bu bir anayasal özgürlük. Ama bizim İstiklal Caddesi gibi Fransa’da Şanzeli gibi. Dünyada bunun pek çok örneği var. Bir şehirde bu minval bir kullanılmasıyla ilgili her vakitte, her yerde mutlaka ama mutlaka yapılır diye bir şeyimiz var mı, yok mu? Ben bunu sormak istiyorum. İstiklal Caddesi gibi o bin beş yüz metrelik uzunluk ve 13 Kasım’da menfur bir terör saldırısı oluyor. Bir buçuk milyon insanın geçtiği ve 13 Kasım’dan çok önce biz o zaman dedik ki buralarda eğer bu İstiklal Caddesi’nde bu işte üç tonluk, yedi tonluk, bu güzel görsel görünüyor ama öyle bir debi var ki orada ben 4 sene valilik yaptım. On dakika değil bir dakika ayakta dursanız siz durduğunuz zaman iyi yerde durmadığınız zaman arkadan gelen size çarpıyor. Böyle bir debi var. Yani İstanbul’a gelen 16 milyon, 14 milyon turistin yüzde 60’ı o caddede bir türlü yürüyor. Böyle bir caddemiz var. Bunu da diyor. Ama şimdi ne hikmetse herkes diyor ki ben orada yapacağım. Ben orada yapacağım. Bir herkesin de var. Ya arkadaşım orada insanlar yürümekte zorlanıyor ya. Cumartesi annelerini kastetmiyorum herkesi…Ben burada yapacağım. Ve bunu sosyal medyada emri vaki yapıyor…. Cumartesi Anneleri ile ilgili biz iyi niyetliyiz, onlar da zaten mağdur. Sayın Cumhurbaşkanımız da kabullerine aynı şeyi söylemişti. O zamanki sözünden hareketle bu olayı suhuletle, en güzel şekilde çözeceğiz.”

- Advertisment -