YPG lideri Mazlum Abdi, The Washington Post’a yazdı: “Suriye’deki en sadık Amerikan müttefikiyiz, bizi unutmayın”

YPG lideri Mazlum Abdi, ABD’nin önde gelen gazetelerinden The Washington Post’ta yayınlanan bir yazı kaleme aldı ve Türkiye’nin olası operasyonuna karşı ABD’den destek istedi: “Suriye’deki en sadık Amerikan müttefikiyiz, bizi unutmayın. Bu sefer İŞİD’in değil, bir ABD müttefiki ve NATO üyesinin tehdidi altındayız. Bir haftadır Türkiye şehirlerimizi bombalıyor, sivilleri öldürüyor, İŞİD ile savaşan YPG’lileri hedef alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’daki patlamayı sebep olarak gösteriyor. Net olacağım: Biz bu terör saldırısını kınıyoruz, suçlamaları reddediyoruz, kurbanlara baş sağlığı diliyoruz. Bir araştırma yapılması çağrımızı yineliyoruz, böyle bir araştırma olursa destek sağlarız.”

YPG lideri Mazlum Abdi, The Washington Post gazetesinde “Suriye’deki en sadık Amerikan müttefikiyiz, bizi unutmayın” başlıklı bir köşe yazısı kaleme aldı. 

Mazlum Abdi, YPG’nin İŞİD ile mücadelede ve kontrol altında tuttuğu bölgelerde istikrarı, etkin yönetimi sağlama konusunda başarı gösterdiğini iddia etti: “2015’te Kürtler, Araplar ve Süryanilerle SDG’yi kurduk. Her şehirde bütün etnik kimliklere, dinlere temsil hakkı verdik, yerel yönetimler kurduk ve kadınlara eşit güç sağladık. Batı değerlerine ulaşamamakla eleştiriliyoruz, sistemimiz mükemmel değil, fakat varlık mücadelesi veriyoruz ve ekonomik bir blokaj altındayız.”

Abdi, YPG kontrolündeki bölgelerin Türkiye’ye geçmemesi gerektiğini söyledi: “Bizim idaremizdeki bölgelerde etnik birliktelik, dini özgürlük ve kadın hakları korunuyor. Türkiye ve Türkiye destekli milis güçler etnik ve dini azınlıklara ve kadınlara karşı suç işliyor.”

Abdi uluslararası kamuoyunu Türkiye’nin olası operasyonuna karşı hareket geçmeye ve barış görüşmeleri başlatmaya çağırdı: Bu sefer İŞİD’in değil, bir ABD müttefiki ve NATO üyesinin tehdidi altındayız. Bir haftadır Türkiye şehirlerimizi bombalıyor, sivilleri öldürüyor, İŞİD ile savaşan YPG’lileri hedef alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’daki patlamayı sebep olarak gösteriyor. Net olacağım: Biz bu terör saldırısını kınıyoruz, suçlamaları reddediyoruz, kurbanlara baş sağlığı diliyoruz. Bir araştırma yapılması çağrımızı yineliyoruz, böyle bir araştırma olursa destek sağlarız. Uluslararası camiayı Türkiye’nin operasyonuna karşı somut adım atmaya, Kürt sorununa demokrasiye, eşit temsil ve eşit haklara dayanan bir siyasi çözüm bulunmasını teşvik etmeye çağırıyoruz. Halkımızın varlığı ve bölgenin güvenliği buna bağlı.”