Yunan besteci Mikis Theodorakis yaşamını yitirdi

Yunan besteci Mikis Theodorakis yaşamını yitirdi. 1964 yılında "Zorba" filminin müziklerini yaparak tüm dünyada üne kavuşan besteci, ülkesinde cunta yönetimine direnişiyle bir halk kahramanı haline gelmişti.

Ünlü oyuncu Anthony Quinn’in başrolünde yer aldığı “Zorba” filminin müziklerini besteleyerek 1964 yılında tüm dünyada üne kavuşan Yunan besteci Mikis Theodorakis yaşamını yitirdi. Yunan Kültür Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Theodorakis’in hayatını kaybettiği belirtildi.

Atina’da 96 yaşında hayatını kaybeden besteci, tüm dünyada müzisyen, yazar ve siyasi kimliğiyle tanınıyordu.

“Halkın sesi”

Theodorakis Yunanistan’da 1967-1974 yılları arasındaki askeri cunta yönetimine direnişi ile bir halk kahramanı haline gelmişti. Bestecinin müziği cunta yönetimine bir direnişi simgeliyordu ve besteci bugüne kadar “halkın sesi” olarak tanımlanıyordu.

Theodorakis’in ölüm haberinin ardından Yunanistan’da bütün televizyon ve radyo kanallarının yayın akışını değiştirerek Theodorakis’in müziklerini çalmaya başladığı ve sanatçıyı anma programları yaptığı belirtildi.

Siyasi kimliği

1925 yılında doğan Theodorakis İkinci Dünya Savaşı yıllarında direniş saflarında yer almış ve bunu takiben 1946-1949 yılları arasındaki iç savaş sırasında ise Sol ile birlikte mücadele vermişti. Bu nedenle işkence görmüştü. Askeri cuntaya karşı da direnen Theodorakis, bu nedenle de tutuklanmış ve tekrar işkence görmüştü. Uluslararası baskı sonucu ülkeyi terk etmesine izin verilen besteci, 1974 yılına kadar Paris’te yaşamıştı.

Theodorakis 1940’ların sonu ve 1950’lerin başlarında Paris ve Atina’da müzik eğitimi almıştı. Klasik müzik bestelerinden sonra, 1960’larda Yunan köklerine dönerek Yunan müziğinin popülerleşmesine katkıda bulunmuştu. 1964 yılında “Zorba” filminin müziklerini bestelemesi ile uluslararası üne kavuşmuştu.

Önceki İçerikÜlkü Ocakları ve kolluk kuvvetleri arasında ziyaret trafiği yoğun
Sonraki İçerikİbrahim Karagül beklenen yazısını yazdı ve sordu: “BAE neden Türkiye ile yakınlaşmaya çalışıyor?”