Yunanistan, Sevan Nişanyan’ı “istenmeyen adam” ilan etti

Dört yıldır Yunanistan’ın Samos adasında yaşayan yazar Sevan Nişanyan, bir gezi için bulunduğu Belgrad’dan Atina’ya dönüşünde Yunanistan’a girişine izin verilmediğini açıkladı. Yunan yetkililer, “devlet sırrı” olduğunu söyledikleri kararın gerekçesiyle ilgili Nişanyan’a bilgi vermedi.

2017 yılında Türkiye’de kaldığı açık hava cezaevinden firar ettikten sonra dört yıldır Yunanistan’ın Samos adasında yaşayan yazar Sevan Nişanyan,  Balkan gezisi için gittiği Belgrad’dan uçtuğu Atina Havalimanı’nda Yunanistan hükümetinin kendisini “istenmeyen adam” ilan ettiği için ülkeye alınmadığını açıkladı.

Sevan Nişanyan, Youtube’da yaptığı haftalık Pazar sohbetinde Yunan yetkililerin bu kararı neden aldıklarını “devlet sırrı” olduğunu gerekçe göstererek kendisine bildirmediklerini söyledi.

Nişanyan, “Ulusal güvenlik açısından riskli kişi olduğum, bu nedenle Yunanistan’a giremeyeceğim, sebeplerinin ise devlet sırrı olduğunu beyan ettiler. Tahminimce şu haftalık yaptığım yayınlar Türkiye Cumhuriyeti devletini veya o devletteki bazı kişileri rahatsız ediyor ve bu rahatsızlıklarını Yunan devletine ilettiler” dedi.

Nişanyan’a göre Yunanistan’ın koyduğu giriş yasağının arkasında, internetteki yer adları sözlüğüne Yunanistan’daki yer adlarını eklemesi de olabilir.

Nişanyan, geçen sene kuzey Yunanistan ve Bulgaristan’ın yer adlarını da haritaya geçirdiğini, bu yer adlarının çok büyük bölümünün Türkçe olduğunu, kuzey Yunanistan’daki yerlerin yaklaşık yarısının Türkçe, yarısının Bulgarca olduğunu, o bölgede Yunanca yer adlarının hemen hemen bulunmadığını, Yunan hükümetinin bundan rahatsız olduğunu düşündüğünü söyledi.

Yunanistan vatandaşı olan eşi ile dört yıldır Samos adasında yaşayan Nişanyan, bundan sonraki planları hakkında bir bilgi vermedi.

Önceki İçerikİlnur Çevik BBC’ye konuştu: Erdoğan çok kararlı. Başka Avrupa Konseyi ülkeleri de AİHM’i yok saymadı mı?
Sonraki İçerikGül: “Sayın Cumhurbaşkanı için 90 imza toplamış, konuyu Avrupa’nın gündemine taşımıştık”