Ana SayfaHaberlerGündemYunanistan ve Mısır, Türkiye’nin notasına rağmen denizaltı elektrik hattında anlaşmaya vardı

Yunanistan ve Mısır, Türkiye’nin notasına rağmen denizaltı elektrik hattında anlaşmaya vardı

Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki uzlaşmacı adımlarını takdir ettiğine dair açıklamalarını izleyen bir gelişme, yeni bir gerilim kaynağı oluşturmaya aday görünüyor: Yunanistan’dan Mısır’a denizaltından elektrik hattı döşeme projesi. Hürriyet gazetesi, Atina muhabirinin geçtiği haberi “Atina rahat durmuyor” başlığıyla duyurdu.

Hürriyet gazetesinin Atina muhabiri Yorgo Kırbaki’nin geçtiği habere göre, Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Rum yönetiminden sonra şimdi de Mısır’la denizaltı elektrik hattı inşası için harekete geçti.

Hürriyet’te çıkan haber şöyle:

“İki ülke enerji bakanları dün (31 Mart) gerçekleştirdikleri telekonferans görüşmesinde, elektrik hattı inşası için niyet anlaşması yapmakta uzlaştı. AB’nin de onayını alan Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Rum yönetimi ile denizaltı elektrik hattı inşası için 8 Mart’ta Lefkoşa’da iyi niyet anlaşması imzalamıştı. Türkiye, proje güzergâhının kıta sahanlığından geçmesi nedeniyle Yunanistan, İsrail ve AB’ye nota vermişti.

Miçotakis Libya’ya gidiyor

“Öte yandan Atina, Doğu Akdeniz’deki hayallerinin suya düşmesinde önemli rol oynayan Libya ile ilişkilerini düzeltme çabasına girdi. Bir dönem darbeci Halife Hafter’e açık destek veren Yunanistan, şimdi de geçici yönetime yaklaşıyor. Başbakan Kiriakos Miçotakis, haftaya Libya’yı ziyaret ederek ülkenin yeni başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile görüşecek. Ziyaret sırasında, yaklaşık 10 yıldır kapalı olan Yunan büyükelçiliğinin tekrar açılması da planlanıyor.”

- Advertisment -