Ana SayfaSeçim 2023'İktidardan marketlere talimat' iddiası: Tavuk eti zammını seçimden sonra yapın

‘İktidardan marketlere talimat’ iddiası: Tavuk eti zammını seçimden sonra yapın

DEVA Partili Candan Karlıtekin, üretici firmaların tavuk etine yaptığı yüzde 20 zammın, seçimden önce yansıtılmaması için iktidarın zincir marketlere uyarıda bulunduğunu iddia ederek "İktidarın mutfaktaki yangını söndürmek yerine ateşe körükle yaklaşan tedbirlere başvurduğunu" söyledi.

DEVA Partisi Tarım, Enerji, Ulaştırma Politikaları Başkanı Candan Karlıtekin, gıda fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kümes hayvanları etleri ve yenilen sakatatların ihracatını kısıtlayıp, maliyet artışlarının fiyat etiketlerine yansımasını önlemek için tavuk eti ihracatına kısıtlama getirildiğini söyleyen Karlıtekin, üretici firmaların tavuk etine yaptığı yüzde 20 zammın seçimden önce yansıtılmaması için hükümetin zincir marketlere uyarıda bulunduğunu öne sürdü.

Enflasyon bataklığını kurutacaklarına sivrisinek öldürüyorlar

Karlıtekin, “Et ve peynir fiyatlarının geldiği yeri hepimiz görüyoruz. Şimdi de Cumhurbaşkanı kararı ile tavuk eti ihracatına kısıtlama getirdiler. Amaç kümes hayvanları etleri ve yenilen sakatatların ihracatını kısıtlayarak maliyet artışlarının fiyat etiketlerine yansımasını önlemek. Üretici firmalar tavuk etine yüzde 20 zam yapınca hükümet zincir marketleri, bu zammın seçimlerden önce etiketlere yansıtılmaması için uyarmış. Enflasyon bataklığını kurutmak için mücadele etmesi gereken zevat teke tek sivrisinek öldürmekle meşgul ama nafile. Bu savurgan, kaynakları çarçur eden, sürekli para basıp halk düşmanı enflasyonu körükleyen iktidarı göndermeden bu işler düzelmeyecek” diye konuştu.

Candan Karlıtekin

Süt konusunda da uyardık ama kafalarının dikine gittiler

Geçtiğimiz aylarda süt ve süt ürünlerindeki fiyat artışlarını durdurmak için Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt fiyatlarını sabitlediğini de hatırlatan Karlıtekin, “Bu baskılamanın sonunda süt ineklerinin kesime gideceği için uyardık. ‘3-4 ay süt ve süt ürünleri ile et ve et ürünlerinde fiyat artışı yavaşladıktan sonra fiyatların aşırı derecede yükseleceğini göreceksiniz’ dedik. Her zaman olduğu gibi kafalarının dikine gittiler ve sahadaki gelişmeler, uyarılara kulak asmayan bu kifayetsiz iktidara gerekli dersi verdi. Olan yine dar gelirli vatandaşa oldu” ifadelerini kullandı.

- Advertisment -