78 baro ‘Herkesi her türlü tahakküme karşı mücadeleye destek vermeye’ davet etti

İktidarın bu hafta Meclis’e getireceği, baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirecek teklife karşı baroların yoğun tepkisi sürüyor. Erzincan ve Elazığ dışındaki 78 baronun imzaladığı ve bugünkü (29 Haziran) bazı gazetelerde yer alan bildiride “Herkesi seslerinin kısılmasını amaçlayan her türlü tahakküme karşı mücadelemize destek vermeye davet ederiz” çağrısı yapıldı.

Hürriyet gazetesi ilanı yayımlamayı reddetti. Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, attığı tweet’te “Bunu da kenara not alalım. Hürriyet gazetesi bu ilanı dahi yayınlayamayarak tarihteki yerini aldı. Basın özgürlüğünde geldiğimiz nokta” diyerek Hürriyet’e tepki gösterdi.

78 baronun imzaladığı, “Cumhuriyetten, hukuk devletinden ve birbirimizden başka hiç kimsemiz yok” başlıklı bildirinin tam metni şöyle:

“Bu metin, bu ülke üzerinde yaşayan, hukuk devletine ve insan onuruna inanan herkese tarihi bir çağrıdır. Yaşımıza, güneşe, yağmura ve virüse rağmen ülkemizin dört bir yanından Ankara’ya yürümemizin ve başkentimizin girişinde tarafımıza uygulanan insanlık dışı muameleye rağmen direnmemizin ve kararlı duruşumuzun nedeni; baroların yapılarının değiştirilmesi adı altında parçalanma, niteliksizleştirme ve susturulma tehdidine karşı bir tepki ama aslında bu tehdidin vatandaşın sesinin kesilmesi, temel hak ve özgürlüklerinin sınırlandırılması karşısında savunmasız bırakılması anlamına gelmesinedir.

“Baroların bölünmesi, parçalanması, bağımsız savunma yerine siyasete ya da başka ortaklaşmalara dayalı sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklar yaratacaktır. Bu metin bu ülke üzerinde yaşayan, hukuk devletine ve insan onuruna inanan herkese tarihi bir çağrıdır. Cumhuriyetin ve elbette yargının vazgeçilmez kurumları olan barolar da ‘çoklu baro’ kisvesi altında yıkıldığında, bu ülke üzerinde yaşayan ve adalete ihtiyaç duyan istisnasız herkes artık sessiz ve kimsesiz kalacaktır. Bizler meslek değerlerimizden vazgeçmeyeceğimizi, meslek örgütümüzün içi boş, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklara indirgenmesine izin vermeyeceğimizi tarih önünde tüm Türkiye’ye saygı ve büyük bir kararlılıkla arz eder, herkesi seslerinin kısılmasını amaçlayan her türlü tahakküme karşı mücadelemize destek vermeye davet ederiz.”

Önceki İçerikKADEM ‘onur’lu yürüyüşleri sınırladı
Sonraki İçerikLagarde’in kitaplığında dikkat çeken Adnan Hoca kitabı