Kıdemli tacizci parlamenter nihayet siyaseti bıraktı

Avustralya’da Federal Meclis’in 17 yıllık liberal üyesi Andrew Laming, kadınları internette taciz ettiği ve zorbalık yaptığı iddialarının ardından siyaseti bırakma kararı aldı. İki kadını taciz ettiği için Başbakan Morrison’un isteğine uyarak özür dileyen Laming’in daha sonra bu özrüyle dalga geçtiği videosu ortaya çıkmıştı. Siyasi hayatını ise eğilmiş bir kadının iç çamaşırının fotoğrafını çekmek bitirdi.

Queensland Milletvekili Andrew Laming, 2019’da eğilmiş durumdaki bir kadının iç çamaşırının fotoğrafını çekmekle suçlanmasının ardından bir sonraki genel seçime girmemeye ve siyaseti bırakmaya karar verdi.

Başbakan Scott Morrison, birkaç yıl önce Doğu Brisbane seçim bölgesinden iki önde gelen kadına zorbalık yaptığı için Laming’in özür dilemesini istemiş ve Laming de Parlamento’dayken özür dilemişti.

Ancak bu özrün ardından Laming’in Facebook’ta kendi özür dilemesiyle ilgili dalga geçtiğinin ortaya çıktı. Bunun üzerine Başbakan Morrison Laming’den, yaptığı eylemlerle ilgili anlayış ve farkındalığını artırmasını sağlayacak empati ve farkındalık kursunu tamamlamasını istedi.

İşçi Partisi Lideri Anthony Albanese, “parlamentoya itibarsızlık ve utanç getirdi” dediği Laming’in parlamenter olmaya uygun olmadığını söyledi.

(SBS Türkçe)

Önceki İçerikWang Yi’nin Türkiye Ziyareti
Sonraki İçerikANALİZ – İdlib’de Rusya bir aydır vuruyor, ‘Yerli ve milli’ basın konuya ilgisiz