Ömer Dinçer: İstedikleri üniversiteyi kapatabilirler

   

  Müsteşarlığı döneminde Cumhurbaşkanının il müdürlerini ataması yetkisine itiraz ettiğini ve kısıtlayıcı taslak hazırladığını söyleyen Dinçer, “Şimdi Sayın Erdoğan çok farklı bir yerde duruyor. Yerel yönetimleri yönetecek kapasiteyi merkeze taşımanın doğru olduğu kanaatini taşıyor. Bu da konjonktüre göre konuştuğumz anlamına geliyor. Bizlerin AK Parti’den ayrılmasının arkasındaki temel saik buydu” dedi.

   

  Ömer Dinçer'in çarpıcı açıklamaları şöyle:

   

  "Millet can derdinde birileri koyun, çıkar derdinde. Teklifi bugünlerde getirerek sorunu daha itirazsız bir süreçle istedikleri gibi çözmek yolunu tercih ettiler. Teklif edilen kanunda İstanbul Şehir Üniversitesi’nin ismi açık bir şekilde geçmiyor ama düzenlemedeki her fıkra Şehir Üniversitesi ile ilgili adım adım ne yapılacağını tarif ediyor. Keşke İstanbul Şehir Üniversitesi’nin ismini açık bir şekilde, dürüstçe yazsaydılar. O zaman geçici maddelerde yer alacaktı ve genel hüküm olmayacaktı. Şimdi genel hüküm haline geldi. Hükümetten birileri herhangi bir üniversite ile ilgili farklı niyet taşıdığında bu hükümlere dayanarak istediği üniversiteyi istediği şekilde kullanacak. Bunun genel hüküm olması tüm vakıf üniversitelerinin sorunu halinde.”

   

  YOLSUZLUK VARSA SORUŞTURMA NEDEN YOK

   

  “Üniversitenin borcu vardı, gereğinden fazla borç aldı, ben de bu paraları çarçur etmiştim, olmayacak yerlerde kullanmışım ve ödeyemeyecek noktaya getirmiştim! Madem öyle üniversite yönetimine kaç aydır Marmara Üniversitesi yönetimi sahip. Orada bütün hesaplara vakıflar. Bütün alınan paraların madde madde nereye harcandığını görmüşlerdir. Bir kuruş yolsuzluk görselerdi beni bu durumda bırakırlar mıydı. Soruşturma neden açılmıyor.”

   

  VİCDANI OLAN GÖRÜR

   

  “Vicdanı olan herkes üniversitenin olduğu yere baksın ve ne yaptığımızı görsün. En iyi üç üniversite kampüsünden birini yaptık. Üniversitenin hukuki varlığına son verecekler ve kalkıp büyük bir lütufta da Bilim Sanat Vakfı’nı sahiplerine devredecekler. Mutlu mu olacağız bu düzenlemeyle?”

   

  "Bir ülkede hukuk, adalet ortadan kalkmışsa Şehir Üniversitesinin kapatılması o kadar büyük sorun değil aslında."

   

  SAYIN ERDOĞAN 2 YIL ÖNCE KAYYIM ATANACAK DEDİ

   

  "Sayın Erdoğan bir Bosna-Hersek ziyaretindeyken ülkede Erasmus veya birtakım ziyaretler nedeniyle gitmiş İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencileri vardı. Öğrenciler ona muhabbetlerini göstermek için oteline gittiler. Ama Erdoğan öğrencilerin İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencileri olduğunu öğrenince soğuk bir mesafe koydu ve açıkça ‘Üniversiteye kayyum atayacağız’ dedi. Bir cumhurbaşkanının ortada bir şey yokken bunu söylemesi ne anlama geliyor?"

  Önceki İçerikBabacan: Şu andaki yönetim sistemiyle Türkiye problemlerine çare bulamaz
  Sonraki İçerikCan kaybı 1296, vaka sayısı 61 bin 49, iyileşen hasta3 bin 957