Tedbirleri Haziran’a doğru azaltabiliriz

   

  Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, koronavirüs salgını tedbirlerinin ne zaman azaltılabileceği ile ilgili tarih verdi.

   

  Yaz aylarına doğru solunum yolu enfeksiyonlarının azaldığını belirten Yamanel "Koronavirüs enfeksiyonlarının da azalacağını düşünüyorum. Bu nedenle tedbirleri yaza doğru yavaş yavaş kademeli olarak azaltabiliriz diye düşünüyorum. Haziran diyebiliriz" dedi.

   

  "KURALLARA UYARSAK GÜZEL GÜNLER YAKINDA"

   

  Tarafsız Haber Ajansı'na konuşan Yamanel, bir kez daha yapılması gerekenlere işaret etti:  "Vatandaşımızın da yapacağı bir defa izolasyon kurallarına çok iyi uyması gerekiyor. Temas mesafesinin 1.5-2 metrelik temas mesafesinin mümkün olduğunca korumaları gerekiyor.

   

  Eğer kalabalık bir ortama girme ihtimalleri varsa mutlaka maske takmaları gerekiyor. Ama maskenin de koruyuculuğu bir yere kadar, sosyal mesafeyi mutlaka korumak lazım. El hijyenine mutlaka dikkat etmek lazım. Devamlı, mümkün olduğu kadar sık ellerin yıkanması lazım. Bunlara dikkat edilirse güzel günleri yakın zamanda görürüz inşallah."

   

  "YÜZDE 50'Yİ GEÇERSE TOPLUM BAĞIŞIKLIK KAZANIR"

   

  Koronavirüse nüfusun yakalanma oranına ilişkin de Yamanel "Klasik bilgi; toplumun yüzde 50'sinden fazlası geçirince toplum bağışıklığından bahsedebiliyoruz. Ama tabii ki izolasyon önlemleriyle bir kez yavaş yavaş geçirmek lazım, hızlıca hep birlikte eğer bu enfeksiyonu geçirirsek o zaman sağlık sistemimiz karşılayamayacak duruma geçebilir. İtalya'da görüldüğü gibi" dedi.

   

  TÜRKİYE GENELİNDE SON DURUM NE?

   

  Türkiye'de ilk iyileşen hasta sayısı yeni vaka sayısını geçti. Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 600'e yükselirken, toplam vaka sayısı da 104 bin 912 oldu.

   

  Sağlık Bakanlığı'nın dün akşam açıkladığı son verilere göre, Türkiye'de koronavirüs nedeniyle 109 kişi daha hayatını kaybetti. Böylece koronavirüsten ölenlerin toplam sayısı 2 bin 600'e çıktı.

  Önceki İçerikABD’de üç eyalette bazı dükkanlar açıldı, ülkede ölü sayısı 51 bini aştı
  Sonraki İçerikYeni vaka sayısı giderek düşüyor