Ana SayfaVİDEO HABERİsrail’in çadır kent katliamı | BM Genel Sekreteri: "Bu kabus...

İsrail’in çadır kent katliamı | BM Genel Sekreteri: “Bu kabus bitsin”

İsrail, Refah'ta çadır kenti hedef aldı, en az 45 kişi hayatını kaybetti. Yanmış çocuk ve yetişkin cesetlerinin görüntüleri dünya kamuoyunda öfkeye yol açtı. Gazze Sağlık Bakanlığı gün içerisinde katledilen toplam sivil sayısını 190 olarak açıkladı. Macron: “İsrail saldırılarının, Refah’ta yerinden edilmiş insanları öldürmüş olmasına öfkeliyim. Derhal ateşkes ilan edilmeli." Borrell: "İsrail saldırılarında aralarında küçük çocukların da bulunduğu insanların ölmesinden dehşete düştük. Bu saldırıların derhal durdurulması gerekiyor." Erdoğan: "Bu katliam, terör devletinin kanlı ve kalleş yüzünü bir kez daha ifşa etmiştir."

Filistin haber ajansı WAFA’ya göre, İsrail savaş uçakları, Refah’ın kuzeybatısında Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) depolarının bulunduğu bölgenin yakınında yaşayan yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını bombaladı.

Saldırıda en az 45 Filistinli hayatını kaybetti.

Filistin Kızılayından yapılan açıklamada da sağlık ekiplerinin aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıdaki Filistinlinin cenazesi ile yaralıyı hastanelere götürdüğü belirtildi.

Görgü tanıkları, “İsrail ordusunun bombardımanı kamptaki çok sayıda çadırın yıkılmasına ve yanmasına neden oldu. Bu kamp, binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin yaşadığı Refah kentinde İsrail ordusunun boşaltılmasını istediği bölgede yer almıyor” dedi.

Tanıklar, İsrail savaş uçaklarının kampa en az 8 roketle saldırı düzenlediğini belirtti.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, “İsrail savaş uçaklarının Refah kentinin kuzeybatısında yerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı kampı acımasızca bombalaması sonucu çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti ve yaralandı. Kayıpları arama çalışmaları sürüyor” ifadeleri kullanıldı.

Filistin: “İsrail ordusunun Refah’ta yerinden edilenleri hedef alması, tüm sınırları aşan bir katliam

Filistin Enformasyon Bakanı ve Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, yaptığı açıklamada, “İsrail işgal ordusunun Refah’ta yerlerinden edilenlerin çadırlarını kasıtlı olarak hedef alması, tüm sınırları aşan bir katliamdır ve Filistin halkını hedef alan bu suçların derhal durdurulması için acil müdahaleyi gerektirmektedir” ifadelerini kullandı.

Ebu Rudeyne, “İsrail işgal güçlerinin bu iğrenç katliamı gerçekleştirmesi, Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD), Refah’ın hedef alınmaması ve Filistin halkına koruma sağlamanın gerekliliği konusundaki açık ve net kararı başta olmak üzere uluslararası meşruiyete sahip tüm kararlara bir meydan okumadır” değerlendirmesinde bulundu.

Hamas da Refah kentine yönelik saldırıyı, Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail’e yönelik saldırıları durdurma kararına karşı bir meydan okuma, sorumsuzluk ve umursamazlık olarak nitelendirdi.

İsrail’in “korkunç bir savaş suçu” işlediğini belirten Hamas, saldırıdan İsrail’in Refah’ı işgaline destek olmakla suçladığı ABD yönetimi ve ABD Başkanı Joe Biden’ı sorumlu tuttu.

Daha fazla masum sivilin kanının dökülmemesi için UAD kararlarının derhal uygulanmasını isteyen Hamas, Mısır başta olmak üzere tüm taraflara, İsrail ordusunun Refah sınır kapısından çekilmesi için baskı yapma, sınır kapısındaki ekiplerin çalışmalarını devam ettirebilmesinin sağlanması, yaralı ve hastaların çıkışıyla insani yardımların geçişini kolaylaştırma çağrısı yaptı.

Refah’taki Acil Durum Komitesi de İsrail ordusunun “şehirdeki katliamının”, Tel Aviv’in güvenli bölgelerin varlığına dair tüm iddialarını çürüttüğünü ifade etti.

İsrail ordusu da Refah’taki hava saldırısında sivil kayıpların olduğunu doğruladı ancak “savaş uçaklarının üst düzey Hamas liderlerinin kaldığı Refah’taki bir yerleşkeye saldırdığını ve Hamas’ın Batı Şeria ofisi yöneticisi Yasin Rabi ve Halid en-Neccar adlı başka bir liderini öldürdüğünü” iddia etti.

İsrail ordusu, saldırı sonucu çıkan yangında olayla ilgisi olmayan çok sayıda kişinin yaralandığını ve olayla ilgili soruşturma yürütüldüğünü bildirdi.

İsrail milletvekili, Refah’taki saldırılara tepki gösterdi

İsrail Parlamentosundaki muhalif Ortak Liste Partisi Milletvekili Ofer Cassif, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) Gazze’ye saldırıları durdurma kararına rağmen Tel Aviv yönetiminin Gazze’nin Refah bölgesine saldırmasına tepki gösterdi.

İsrail milletvekili Cassif, X hesabından yaptığı açıklamada, “Refah’ta katliam. Gazze’nin soykırım suçluları mahkemeye” ifadelerini kullandı.

Cassif, Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Kerim Han’ın 20 Mayıs’ta, Başbakan Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında “yakalama kararı” başvurusuna atıfta bulunarak, sorumluların yargılanmasını talep etti.

BM’nin yargı organı UAD ise 24 Mayıs’ta aldığı tedbir kararlarında, İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze’ye girişine izin vermesine hükmetmişti.

İsrail, UAD’nin saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi’ndeki Refah şehrinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına saldırı düzenlemiş, saldırıda en az 45 Filistinlinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

ABD ve İsrail aynı ifadeyi kullandı: “Haberlerin farkındayız”

İsrail ordusu Sözcü Birimi, Refah’taki Hamas yerleşkesine saldırı düzenlendiğini duyurdu. Mesajda şu ifadeler yer alıyor:

“Kısa bir süre önce bir İsrail ordusu uçağı, Refah’ta önemli Hamas teröristlerinin faaliyet gösterdiği bir Hamas yerleşkesini vurdu. Saldırı, uluslararası hukuka göre meşru hedeflere, hassas mühimmat kullanılarak ve kesin kurallara göre gerçekleştirildi. İstihbarat, Hamas’ın bölgeyi kullandığını gösteriyor. İsrail Savunma Kuvvetleri, çıkan saldırı ve ateş sonucunda bölgede çok sayıda sivilin zarar gördüğünü belirten haberlerin farkında. Olay inceleniyor.”

Beyaz Saray, Refah saldırısıyla ilgili daha fazla bilgi toplandığını duyurdu.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nden bir sözcü, “Beyaz Saray’ın, Pazar gecesi İsrail ordusunun Refah’taki bir Hamas yerleşkesine düzenlediği ve Hamas’ın Batı Şeria’daki genel merkezinden iki üst düzey üyesinin öldürüldüğü saldırı hakkında daha fazla bilgi topladığını söyledi. Gazze Şeridi’nde onlarca sivil öldürüldü. “Refah’taki olayla ilgili haberlerin farkındayız ve daha fazla bilgi topluyoruz” dedi.

Macron’dan İsrail’e tepki

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron “İsrail saldırılarının, Refah’ta yerinden edilmiş insanları öldürmüş olmasına öfkeliyim. Bu operasyonlar durmalı. Refah’ta Filistinli siviller için güvenli bir alan yok. Uluslararası hukuka tam saygı gösterilmesini ve derhal ateşkes ilan edilmesini talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Fransız siyasetçiler İsrail’in Refah’taki kampı bombalamasına tepki gösterdi

İsrail’in Refah’taki bir kampı bombalamasının ardından bölgede ortaya çıkan görüntüler sosyal medyada hızla yayılırken, Fransız muhalif siyasetçiler X hesaplarından paylaştıkları mesajlarla Tel Aviv hükümetine tepki gösterdi.

Fransız muhalif lider Jean-Luc Melenchon, Refah kampında yaşananları “dehşet verici” olarak nitelendirerek, “Gazze’de mülteci kamplarındaki çadırlarda yaşanan iğrenç katliam bu savaş suçlularının ordusunun katillerinin ve liderlerinin ne olduğunu özetliyor.” ifadesini kullandı.

Melenchon, bu “dehşetin” son bulması için İsrail’e her türlü baskının yapılması için çağrıda bulunarak, Fransa’nın İsrail hükümetiyle olan işbirliğine son vermesini, silah ihracatı konusunda ambargo uygulamasını ve Filistin devletini tanımasını istedi.

Fransız lider Melenchon, bölgede yaşananlarla ilgili Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u, “hiçbir şey yapmamakla” suçladı.

“Filistinli mültecileri diri diri yaktı”

Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi milletvekili Thomas Portes, Refah’taki kampa yönelik saldırılara ait görüntüleri X sosyal medya hesabından paylaşarak, “Dünya, İsrail’in bugün yaptığını görmeli. ‘Ordusu’ Refah’taki Birleşmiş Milletler kampındaki Filistinli mültecileri diri diri yaktı. Katiller.” açıklamasını yaptı.

Portes, İsrail ordusunu hiçbir zaman rehinelerle ilgilenmediğini belirterek, “Tek amaçları : Filistin halkını yok etmek.” ifadesini kullandı.

LFI milletvekili Manuel Bompard, Refah’taki bombardımana ait görüntülerin korkunç olduğunu vurgulayarak, Fransa’nın bu katliama izin vererek kendisini “küçük düşüğürdüğünü” kaydetti.

LFI Partisi Meclis Grup Başkanvekili Mathilde Panot, “(İsrail Başbakanı Binyamin) Netanyahu’nun savaş suçlusu ordusu yeni bir eşik atladı. Bu sefer, uluslararası hukuka göre dokunulmaz olan mülteci kampı bombalandı. İnsani yardım çalışanları yok edildi.” açıklamasını paylaştı.

Panot, er ya da geç, Netanyahu ve savaç suçlularının hesap vereceği vaktin geleceğini vurguladı.

Grenoble Belediye Başkanı Eric Piolle, Refah’a ait görüntülerin “dayanılmaz” olduğunu belirterek, “Uluslararası toplum bu savaş suçlarını durdurmaya ne zaman karar verecek ?” sorusunu sordu.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı: Refah’ta bu sayıda ölü ve yaralıyı barındıracak hastane yok

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, Refah kentinde, İsrail ordusunun yerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı kampa düzenlediği saldırıda ölen ve yaralananları barındıracak hastane bulunmadığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Refah kentinde bu sayıda ölü ve yaralıyı barındırabilecek hastane bulunmadığından ambulans ekipleri ölü ve yaralıları taşıma konusunda güçlük çekiyor.” ifadesi kullanıldı.

Refah Acil Durum Komitesinden yapılan açıklamada ise İsrail ordusunun daha önce “güvenli” dediği bölgedeki yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını bombaladığı ve bu saldırının İsrail ordusunun “güvenli bir yer bulunmasına” ilişkin iddialarını çürüttüğü kaydedildi.

Açıklamada, “Yerinden edilmiş sivillere yönelik katliam, İsrail’in Refah’taki cinayet ve yıkım operasyonlarını sürdürme konusundaki ısrarını, askeri saldırıların durdurulması ve sivillere saldırılmaması yönündeki tüm uluslararası talep ve kararları göz ardı ettiğini ortaya koyuyor.” ifadesine yer verildi.

Erdoğan: “Terör devleti, kanlı ve kalleş yüzünü bir kez daha ifşa etmiştir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in saldırısına şu açıklamayla tepki gösterdi:

“Bugüne kadar 36 binden fazla Filistinli kardeşimizi şehit eden soykırımcı caniler, dün de güvenli bölge ilan ettikleri Refah’ta bulunan bir mülteci kampındaki sivillerin üzerine füze ve bomba yağdırmıştır. Uluslararası Adalet Divanı’nın saldırıları durdurma çağrısının ardından gerçekleşen bu katliam, terör devletinin kanlı ve kalleş yüzünü bir kez daha ifşa etmiştir. Netanyahu ve cinayet şebekesi, Filistin halkının kahramanca direnişini kıramadıkça ülkesinde iyice köşeye sıkışmakta, daha fazla kan dökerek siyasi ömrünü uzatmaya çalışmaktadır. Ama bunun hiçbir fayda sağlamadığını pek yakında görecek. Tıpkı özendiği Hitler gibi, Miloseviç gibi, Karadciç gibi ve tarihteki diğer firavunlar gibi lanetle anılmaktan kurtulamayacak. Türkiye olarak insanlıktan zerre kadar nasibini almamış bu katillerden, bu barbarlardan hesap sorulması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Rabbim, Filistin halkının ve Gazzeli kardeşlerimizin yardımcısı olsun. Rabbim; bebek, çocuk, kadın, yaşlı, sivil demeden masumları öldürenleri Kahhar ism-i şerifi hürmetine kahr-u perişan eylesin.”

Tarihin doğru tarafında mısınız?

Politikacılar, gazeteciler ve doktorlar, İsrail’in Refah’ta yerinden edilmiş insanlara yönelik bir çadır kampına yaptığı son saldırı karşısında öfkelerini ve üzüntülerini X’te dile getirdiler.

Görgü tanıklarına ve internette yayınlanan videolara göre saldırı, aralarında bir çocuğun da bulunduğu kurbanların parçalanmış cesetlerinin görüntüleri dünya kamuoyunda infial yarattı.

İşte tepkilerden bazıları:

İskoçya’nın eski Başbakanı Hamza Yusuf şunları yazdı: “UAD’nin İsrail’e Refah’taki askeri saldırısını durdurma emrini vermesinden günler sonra, İsrail Hükümeti çadırlarda yaşayan yerinden edilmiş insanları bombalıyor. Masum erkekler, kadınlar ve çocuklar parçalanıp diri diri yakıldı. Görüntülere tanıklık edin ve kendinize şunu sorun: Tarihin doğru tarafında mısınız?”

Kanadalı yasa koyucu ve Yeni Demokrat Parti lideri Jagmeet Singh şunları yazdı:

“İsrail ordusunun Refah’ta yerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı bir kampa düzenlediği hava saldırısının görüntüleri dehşet verici. Görüntüler o kadar korkunç ki paylaşmayacağım. Dünya Gazze halkını yüzüstü bırakıyor. Kanada Gazze halkını yüzüstü bırakıyor.”

ABD’li gazeteci Mehdi Hassan şunları yazdı:

“Bugün Refah’tan kafaları kesilen bebeklerin videoları çıkıyor. Kendi gözlerinizle görebileceğiniz gerçek kafaları kesilmiş bebekler; İsrail yetkililerinin soykırım saldırılarını haklı çıkarmak için icat ettiği kafaları kesilmiş bebekler ya da Biden’ın yanlışlıkla resimlerini gördüğünü iddia ettiği bebekler değil.”

Kanadalı bir doktor olan Yipeng Ge, şöyle yazdı:

“Refah’ın yakıldığı, katledildiği ve Filistin sağlık hizmetlerinin hastanelere yönelik sistematik ve hedefli kuşatmaların ardından fazlasıyla yetersiz kaldığı bu anda ciddi anlamda distopik bir şeyler var […] Kanada’daki sağlık kurumları hâlâ ciddi bir şekilde karpuz simgesinin nasıl saldırgan kabul edildiği hakkında konuşuyor.”

AB Dış Politika Komiseri Josep Borrell:

“Refah’taki İsrail saldırılarında aralarında küçük çocukların da bulunduğu düzinelerce yerinden edilmiş kişinin öldüğü haberlerinden dehşete düştük. Bunu en güçlü ifadelerle kınıyorum. Gazze’de güvenli bir yer yok. Bu saldırıların derhal durdurulması gerekiyor. UCM kararlarına ve insan hakları hukukuna tüm taraflar saygı göstermelidir.”

İrlanda Başbakanı Simon Harris:

“Yerinden edilmiş insanların toplandığı, yani insanların güvende olmalarının söylendiği bir yeri bombalamak… Korkunç bir şey. Her ülke kendine şunu sormalı: Şu ana kadar yaptıklarımız nasıl bu kadar etkisiz olabildi?”

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa’yla fotoğrafını paylaşarak şöyle yazdı:

“Dün Refah’ın dışındaki sözde ‘güvenli bölge’ İsrail tarafından bombalanması onlarca kadın ve çocuğun ölümüne neden oldu. Barışı görüşmek üzere masaya oturmaya hazır ortaklara acilen ihtiyacımız var. Bugün bana ve Hadja Lahbib’e planlarınızı açıkladığınız için Başbakan Mustafa Mohamed’e teşekkür ederim.”

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares:

“İsrail’in Refah’taki bir mülteci kampına düzenlediği ve aralarında çocukların da bulunduğu onlarca Filistinlinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırılar kabul edilemez. Tüm taraflardan derhal ateşkes ilan etmelerini ve uluslararası hukuka saygı göstermelerini talep ediyoruz. Daha fazla ölüm ve acıyı önleyelim.”

- Advertisment -