3 milyar kişi karantinada!
25.03.2020

Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 390 bini geçerken, ölü sayısı da 17 bini aştı. 1,3 milyar insanın yaşadığı dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan'da 21 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve böylece dünya genelinde toplam 3 milyar kişi karantina altına alınmış oldu.

 

Çin'in Vuhan kentinde başlayan ve bütün dünyayı hızla etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını yayılmaya devam ediyor. Dünya genelinde vaka sayısı 390 bini geçerken ölü sayısı da 17 binin üzerine çıktı. 1,3 milyar insanın yaşadığı, Çin'in ardından dünyanın en büyük nüfusuna sahip Hindistan'da 21 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve böylece dünya genelinde toplam 3 milyar kişi evlerine kapandı. Salgının merkezi haline gelen Avrupa'da bilanço bilanço ağırlaşıyor; son 24 satte İtalya'da 743, Fransa'da 240, İspanya'da 512 kişi hayatını kaybetti...

 

 İTALYA'DA BİR GÜNDE 743 KİŞİ ÖLDÜ

 

Avrupa'da bilanço ağırlaşıyor. Avrupa ülkelerinde virüsün en çok etkilediği İtalya'da virüs nedeniyle 743 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ülke genelinde ölü sayısının 6 bin 820'ye yükseldiği açıklandı. Ülke genelinde 5 bin 249 yeni vakanın kayıtlara geçtiği, toplam vaka sayısının 69 bin 176'ya ulaştığı bildirildi.

 

FRANSA'DA SON DURUM

 

Fransa'da virüsten ölenlerin sayısı son 24 saatte 240 artarak 1100'e yükseldi.

 

Fransa'da virüs tespit edilen kişi sayısının 2 bin 444 artışla 22 bin 300'e yükselirken, yoğun bakımda tedavi gören hastaların sayısının 2 bin 516'ya çıktığını belirtildi.

 

YENİ ZELANDA'DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

 

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, yazılı açıklamasında, Kovid-19’un yayılmasını önlemek amacıyla bu gece yarısından itibaren sokağa çıkmanın yasaklandığını, ek tedbir olarak olağanüstü hal uygulamasının da yürürlüğe konulduğunu bildirdi.

 

Yurt dışından gelen Yeni Zelandalıların gümrük kapılarında teste tabi tutulacağını hatırlatan Ardern, virüs belirtisi tespit edilenlerin hazırlanan yerlerde karantinaya alınacağını kaydetti.

 

KOLOMBİYA'DA GENEL KARANTİNA

 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 3 kişinin öldüğü, 378 kişide de virüsün tespit edildiği Kolombiya’da genel karantina uygulaması başladı.

 

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque'nin 21 Mart’ta duyurduğu ve 13 Nisan'a kadar sürecek genel karantina bugün itibarıyla başladı.

 

Ülkede karantina süresi boyunca her aileden yalnızca bir kişi, alışveriş ve diğer ihtiyaçlar için dışarı çıkabilecek.

 

Yaşlılar ve çocukların dışarı çıkması sınırlandırılacak, ancak refakatçi eşliğinde çıkabilecek.

 

Zorunlu haller dışında sokağa çıkanlar ya da kurallara riayet etmeyenlere cezai işlem uygulanacak.

 

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda, önleyici ve zorunlu karantina uygulaması için halka dayanışma çağrısında bulundu.

 

Duque, "Bu sürecin, karantina ile bitmeyeceğini göz önünde bulundurmalıyız. Çünkü virüs oradadır ve bununla mücadele etmek zorundayız. Bu süreçten ülke olarak güçlenmiş bir şekilde çıkacağız. Salgını dirlik içinde hep beraber yeneceğiz." ifadelerini kullandı.

 

Ülkedeki temel ihtiyaç maddelerinin ihracatının sınırlandırılacağını belirten Duque, ülke genelinde zorunlu önleyici izolasyon tedbirlerinin uygulanacağını kaydetti.

 

Kolombiya Devlet Başkanı Duque, 21 Mart'ta ülkede karantina uygulanacağını açıklamış, ülkenin başkenti Bogota'da 20-23 Mart tarihlerinde karantina tatbikatı yapılmıştı.

 

Nüfusu 50 milyona yaklaşan ülkede şu ana kadar 378 Kovid-19 vakası görüldü, virüs nedeniyle 3 kişi hayatını kaybetti.

 

HİNDİSTAN'DA DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

 

Dünyanın en kalabalık ülkesi Hindistan'da 21 gün boyunca sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

 

Başbakan Narendra Modi, 1,3 milyar insanın yaşadığı ülkede bu geceden itibaren yasağın geçerli olacağını duyurdu. 

 

Vaka sayısının 500’ü aştığı, 10 kişinin de hayatını kaybettiği Hindistan, Çin'den sonra dünyanın en kalabalık ülkesi.

 

Alınan kararla birlikte, dünya genelinde toplam karantina altındaki nüfus 3 milyara çıktı. Yani dünyanın yarıya yakını evlerinde.

 

İNGİLTERE'DE 24 SAATTE 87 CAN KAYBI

 

İngiltere'de son aktarılan bilgilere göre, koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı 422'ye yükselirken, doğrulanmış 8 bin 77 vaka bulunuyor.

 

İSVİÇRE'DE İKİ TÜRK VATANDAŞI HAYATINI KAYBETTİ

 

İsviçre'de Federal Halk Sağlığı Ofisi (BAG) corona virüsü yüzünden 87 yaşındaki A.Ö isimli bir erkek ve 82 yaşındaki S.V isimli bir kadın hastanın hayatını kaybettiğini açıkladı. Vefat eden Türk vatandaşlarının naaşları Cuma günü Türkiye'ye gönderilecek.

 

Ülke genelinde 9 bin 117 vak'anın görüldüğü İsviçre'de ölenlerin sayısı ise 122'ye yükseldi.

 

İSPANYA'DA 24 SAATTE 512 ÖLÜ

 

Avrupa'da İtalya'nın ardından salgından en çok etkilenen ülke olan İspanya'da ölü sayısı artmaya devam ediyor.

 

Ülkede son 24 saatte 512 kişi corona virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin sayısı 2694 kişiye yükseldi.

 

Yetkililer tespit edilen yeni vaka sayısının 6 bin 600 arttı.

 

İspanya'daki toplam vaka sayısı 40 bine yaklaştı.

 

Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği "Worldometer" internet sitesi, dünya genelinde Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısını 17 bin 138 olarak güncelledi.

 

Verilere göre, yeni tip corona virüs yüzünden en fazla can kaybı olan ülke 6 bin 77 kişinin hayatını kaybettiği İtalya oldu.

 

İtalya'nın ardından ikinci en fazla ölüm, Covid-19 salgınının ortaya çıktığı ve toplam 3 bin 277 kişinin yaşamını yitirdiği Çin ana karasında görüldü.

 

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle en fazla ölümün kayda geçtiği üçüncü ülke olan İspanya'da 2 bin 311 kişi hayatını kaybetti.

 

İRAN'DA 6 YAŞINDA ÇOCUK ÖLDÜ

 

Kovid-19 salgınından en fazla ölümün gerçekleştiği dördüncü ülke İran'da ise 1934 kişi yaşamını yitirdi.

 

İran Sağlık Bakanlığı ülkede 6 yaşında bir çocuğun corona virüs nedeniyle öldüğünü duyurdu. Ülkede daha önce 3 yaşında bir çocuk corona virüs nedeniyle hayatını kaybetmişti.

 

İran'da son 24 saatte yeni tip koronavirüs nedeniyle 122 kişi daha hayatını kaybetti, toplam can kaybı 1934'e yükseldi.

 

CENTCOM'DA KORONAVİRÜS YAYILIYOR

 

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının (CENTCOM) ikinci bir çalışanında yeni tip koronavirüs tespit edildiği bildirildi.

 

Çalışanın bu ayın başında Washington'a seyahat ettiği de kaydedildi.

 

Komutanlığın daha önce bir çalışanında daha yeni tip koronavirüs tespit edilmişti.

 

CENTCOM, ABD'nin, Suriye, Afganistan ve Irak dahil Orta Doğu'daki askeri faaliyetlerini yönetiyor.

 

ÇİN'DEKİ YENİ VAKALAR YURTDIŞI KAYNAKLI

 

Ulusal Sağlık Komisyonu verilerine göre, son bir haftada ortaya çıkan 135 yeni vakanın 129'u yurt dışına seyahat eden ve virüsü orada kapan kişilerde görüldü.

 

Komisyon, son 24 saatte tespit edilen 78 yeni vakanın 74'ünün yurt dışından seyahat eden kişiler olduğunu açıkladı.

 

Ülkede en son 15 Mart'ta yeni vakaların çoğunluğu ülke içinde ortaya çıkmıştı.

 

ALMANYA'DA VAKA SAYISI ARTIYOR

 

Robert Koch Enstitüsü Almanya'da corona virüs vaka sayısının 4,764 kişi artarak 27,436'ya yükseldiğini açıkladı.

 

Enstitütü koronavirüs salgını nedeniyle 28 kişinin daha hayatını kaybettiğini ve Almanya'da hayatını kaybedenlerin toplam sayısının 114'e ulaştığını bildirdi.