Davutoğlu: Mehmet Dişli’nin emekliye sevk edilmesi için ısrarcı olduk

 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan olarak başkanı olduğu 2015 Yüksek Askeri Şûrası’nda, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin kilit isimlerinden biri olarak Genelkurmay’da tutuklanan eski Tümgeneral Mehmet Dişli’nin MİT’ten gelen raporlar doğrultusunda emekli edileceğini, ancak kararın son anda uygulanmadığını açıkladı. Davutoğlu, Dişli’nin, halen MİT Başkanı olan Hakan Fidan’ın, kendisinin de katıldığı talebine rağmen, Dişli’nin emekli edilmediğini vurguladı.

 

Akit TV’de soruları yanıtlayan Ahmet Davutoğlu, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra üstlendiği Başbakanlık görevi sırasında, halen tutuklu olan Mehmet Dişli’nin tasfiye edilmesi kararının nasıl uygulanmadığını şöyle anlattı.

 

“ 2015 YAŞ’ına giderken MİT Müsteşarı titiz bir çalışma ile liste sundu. Bunların tasfiyesini iki kademeli olarak yapalım dedik. O dönem sayın Hulusi Akar ve sayın Cumhurbaşkanımızla bir araya gelerek bunların iki kademeli tasfiyesini öne aldık. Bir grubu şimdi, diğer grubu sonra… Mesela Mehmet Dişli’nin kesinlikle emekliye sevk edilmesi konusunda ben de MİT Müsteşarı da çok ısrarcı olduk. Bunu MİT’ten gelen bir rapor üzerine söyledim. Ve son geceye kadar da Dişli’nin emekliye sevki söz konusuydu. Son gece kanaat değişti. Ama bu kanaat benim sebebimle değişmedi. Bu devlet şeyi ile… Girmek istemem detayına… Ama şu bilinsin ki ben FETÖ’ye karşı tek bir FETÖ mensubu kalmayınca kadar mücadele kararlığı gösterdim.”

 

"POZ VEREN BEN DEĞİL SAYIN BAHÇELİ"

 

Davutoğlu'nun sözlerinin bir bölümü de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yönelikti. Davutoğlu, "Ben Bahçeli'ye koalisyon için gittiğimde önüme koyduğu ilk maddelerden birisi 17-25'ten aklansınlar sonra konuşalım olmuştu. Saatini 17:25'e ayarlayıp o saat önünde Can Dündar ile poz veren de Sayın Bahçeli'dir" açıklamasında bulundu.

 

"ONU CUMHURBAŞKANI'NA SORACAKSINIZ "

 

Bir darbe tehdidi var mı? Sorusuna Davutoğlu, ' Onu Cumhurbaşkanı'na soracaksınız. Bu soruları bana bu kadar rahatlıkla sorduğunuz göre ümit ederim Cumhurbaşkanı'na da sorarasınız. Bir gün davet edin, bu açıklıkta sorabilirseniz, ben de dinlemek isterim' dedi. Davutoğlu, 'Yarın bir darbe teşebbüsü olursa yerimiz seçilmiş Cumhurbaşkanı'nın, seçilmiş Meclis'in yanındadır. Kimsenin bir tereddütü olmasın' ifadesinde bulundu.

 

ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NİN KAPATILMASI

 

Konu Şehir Üniversitesi'ne geldiğinde ise tansiyon iyice yükseldi. Karahasanoğlu, Davutoğlu'na "28 Şubat insanlık suçlarının işlendiği kara bir dönemdir ama Şehir Üniversitesi gibi bir üniversite 28 Şubat'ta kapatılamazdı. Kapatılırsa bütün kitleler ayağa kalkardı" sözlerini hatırlattı. Bu sözleri, "Başörtüsü yasağı sıradan bir olaydı, onlar hak ediyorlardı" olarak yorumlayan Karahasanoğlu, sesini yükselterek Davutoğlu'nun eşinin üniversitede yaşadığını anlattığı başörtüsü sorununu dile getirdi.

 

"SESİZNİZİ YÜKSELTMEDEN KONUŞACAKSINIZ"

 

Bunun üzerine Davutoğlu, "Niye bağırıyorsun, niye sesini yükseltiyorsun Ali İhsan Bey" diyerek araya girdi ve "Bir kere burada siz soru soran bir gazetecisiniz, ben de cevap veren bir başbakan ve genel başkanım. Siz, soru soran bir muhatapsınız ben de bir ilim insanıyım. Siz bir insanınız, ben de bir insanım. Sesinizi yükseltmeden konuşacaksınız. Ali İhsan bey, sizin Allah aşkına beyninizle diliniz arasında sağlam bir ilişki var mı?" ifadelerini kullandı.

 

"ONU DOĞU PERİNÇEK'E DESTEK VERENLERE SORACAKSINIZ"

 

Karahasanoğlu, daha sonra 28 Şubat döneminde, Şehir Üniversitesi'nin direneceğini söyleyen Davutoğlu'na "Niçin direnemedik? Fazilet Partisi, Refah Partisi niçin kapatıldı?" diye karşılık verdi. Davutoğlu ise bu soruya "Onu Doğu Perinçek'e destek verenlere soracaksınız" ifadelerini kullandı.

 

Karahasanoğlu bunun üzerine "Size milletvekili vermek isteyen CHP'ye de soralım mı?" dedi. Davutoğlu ise kendisinin CHP'den milletvekili talep etmediğini, buna ihtiyacının olmadığını ve bu teklifi elinin tersiyle iteceğini belirtti.

 

"VİCDANINIZ SESİNİ BASTIRMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ"

 

Gerilimin tırmandığı stüdyoda Davutoğlu, "Ali İhsan Bey, bağırarak haklı çıkamazsınız. Vicdanınız sizi rahatsız ediyor Şehir Üniversitesi'ne yapılan dolayısıyla, ben biliyorum. O vicdanınızın sesini bastırmaya çalışıyorsunuz. Bastırmayın. Bu Şehir Üniversitesi'nin kapısına kilit vuranların, Bilim Sanat Vakfına kayyum atayanların bu dünyada da ahirette de iki elim yakalarında olacak." ifadelerini kullandı.

 

 

Önceki İçerikBayram gazetesi…
Sonraki İçerikİktidarın ekmeğine yağ sürmek (*)