Ana SayfaDış HaberNijer'de cunta yönetimi askeri müdahale ihtimaline karşı ülkenin hava sahasını kapattı

Nijer’de cunta yönetimi askeri müdahale ihtimaline karşı ülkenin hava sahasını kapattı

Nijer’de darbe yönetimi, Batı Afrika Ülkeleri Birliği ECOWAS’ın dün dolan ültimatomundan sonra askeri müdahale ihtimaline karşı ülkenin hava sahasını ikinci bir emre kadar kapattıklarını açıkladı.

Uçuş takip sitesi Flightradar24, şu anda Nijer’in gökyüzünde hiçbir uçağın olmadığını gösteriyor.

Batı Afrika ülkeleri grubu ECOWAS, daha önce yayımladıkları mesajda, Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’un Pazar günü saat 23.00’e kadar göreve iade edilmemesi durumunda güç kullanabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Cunta yönetimi ise iktidarı bırakmaya dair hiçbir mesaj vermiyor. Pazar günü cunta destekçisi binlerce kişi başkent Niamey’deki bir stadyumda bir araya geldi. Kutlamada Rus bayraklarının sayısı Nijer bayraklarıyla yarıştı.

Bazoum, 26 Temmuz’da gözaltına alınmış, ardından da Cumhurbaşkanlığı Muhafızları Komutanı General Abdourahmane Tchiani, kendisini ülkenin yeni lideri olarak ilan etmişti.

ECOWAS ise işi yavaştan alıyor. Siyasi işler, barış ve güvenlik komiseri Abdel-Fatau Musah, gereken kaynakların, gücün nasıl ve ne zaman gönderileceği de dahil olmak üzere herhangi olası müdahaleye dahil olacak tüm unsurların hesaplandığını söyledi ve şöyle konuştu:

“İşleri diplomasiyle çözmek istiyoruz ve bu mesajı açık bir şekilde onlara [Nijer’in cuntası] iletmek istiyoruz, yaptıklarını geri çevirmeleri için her fırsatı veriyoruz.”

ECOWAS, Nijerya, Senegal, Togo ve Gana gibi 15 Batı Afrika ülkesinin bölgesel ticaret bloğu.

- Advertisment -