Ana SayfaANALİZLERANALİZ | TRT’nin iddianame gibi Osman Kavala dizisinin ikinci bölümü...

ANALİZ | TRT’nin iddianame gibi Osman Kavala dizisinin ikinci bölümü 40 gündür neden yayınlanmadı?

TRT’nin yeni dijital platformu tabii’de ilk bölümü 7 Mayıs’ta yayınlanan ve AİHM kararına rağmen 7 yıldır hapiste tutulan Osman Kavala’yı devletin penceresinden anlatan Metamorfoz dizisinin ikinci bölümü 40 gün geçmesine rağmen yayınlanmadı. İki iddia var: Birinci iddia; Dizinin ilk bölümü, Kavala’ya destek veren muhalefete karşı 14 Mayıs seçim kampanyasında kullanılmak üzere aceleyle yetiştirildi. İkinci iddia: Dizinin birinci bölümünde ‘Komşusunun işgalinden ABD sayesinde kurtulan Körfez ülkesi’ bakanının Türkiye’ye özel jetiyle gelip Osman Kavala ile görüştüğü ve “kirli ortaklık” denen sahne diplomatik bir krize neden oldu. “Komşusunun işgalinden ABD sayesinde kurtulan Körfez ülkesi” tarifi ise Kuveyt’e uyuyor.

İlk olarak Serbestiyet’in gündeme getirdiği, TRT’nin yeni dijital platformu tabii’de yayınlanmaya başlayan ve Osman Kavala’nın haya hikayesini komplo teorileri ve hakkındaki iddianamedeki suçlamalar üzerinden anlatan Metamorfoz dizisi tartışılıyor.

Halk TV’ye konuşan Osman Kavala’nın eşi Prof.Dr. Ayşe Buğra dizi için “Karalama kampanyasının bir parçası” dedi.

Fragmanı 6 Mayıs 2023’te tabii’nin YouTube kanalında yayınlanan dizinin ilk bölümü de tanıtımdan bir gün sonra, 7 Mayıs 2023’te hem YouTube’a hem de tabii platformuna yüklendi.

Fakat fragmanın ve ilk bölümün yayınlanmasının üzerinden 40 günü aşkın süre geçmesine rağmen dizinin diğer bölümleri ne YouTube’da ne de tabii platformunda yayınlanmadı.

Dizinin yeni bölümlerinin yayınlanmama sebebi ise merak konusu oldu.

Bu gecikmeyle ilgili iki iddia konuşuluyor.

Birinci iddia dizinin zaten seçimlere aceleyle yetiştirildiği.  TRT ve yapımcılar, 14 Mayıs seçim kampanyasında Kavala’nın serbest bırakılmasını isteyen Kılıçdaroğlu’nun aleyhine bir malzeme olarak kullanılmak üzere diziyi yetiştirdi. Ama ikinci bölüm henüz hazırlanamadı.

İkinci iddiayı dillendirenler dizideki bir sahnenin diplomatik bir krize neden olabileceğini söylüyor.

“Komşusunun işgalinden ABD sayesinde kurtulan ülke”

Metamorfoz’un yayınlanan ilk bölümünde; “Komşusunun işgalinden ABD sayesinde kurtulan bir devletin” ekonomi bakanının gayri resmi şekilde özel jetiyle Türkiye’ye geliyor ve Osman Kavala ile  (dizideki ismiyle Teoman Bayramlı ) Kavala’nın teknesinde gizlice görüşüyor.

Bu görüşmeyi yakalayan ve peşine düşen gazeteci, durumun önemini anlatmak için şu ifadeleri kullanıyor:

“Sizce neden saklanıyorlar? ABD kılavuzluğunda bir ortaklık kurulacak. Gizli ve kirli bir ortaklık.”

Teknedeki görüşmede ise sadece Kavala’nın ismi verilmeyen Körfez ülkesinden gelen bakana “Bu önemli yatırımda bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz Sayın Bakan” dediği görülüyor.

Körfez’de komşusunun işgalinden ABD sayesinde kurtulan tek bir ülke var: Kuveyt.

1990 yılında komşusu Irak tarafından işgal edilen Kuveyt, Amerikan ordusunun müdahalesiyle işgalden kurtulmuştu.

Peki dizide neden durduk yere Kuveyt’ten ABD ile Türkiye’nin arkasından iş çeviren bir ülke muamelesi yapıldı?

Bunun cevabı bilinmiyor. Kuveyt’in Osman Kavala ve şirketiyle bir bağı bulunmuyor.

Bu durum akıllara Kavala’nın da anayasal düzeni ortadan kaldırmakla suçlandığı ve yargılandığı 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, bu darbenin finansörü olmakla suçlanan başka bir körfez ülkesini getiriyor: Birleşik Arap Emirlikleri.

BAE, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından yıllar boyunca bu olayı finanse etmekle suçlanmıştı.

Ama BAE emiri Türkiye’de ağırlandı, Erdoğan BAE’ye gitti ve tüm suçlamalar bir anda unutuldu.

Dizide de bu sebeple BAE suçlanmamış, onun yerine ismi verilmeden bir başka Körfez ülkesi söylenmiş olabilir.

Kuveyt’in, Türkiye’nin devlet televizyonu olan TRT’nin platformunda yayınlanan bir dizide yapılan bu imaya ne cevap verdiği ise bilinmiyor.

- Advertisment -