Ana SayfaHaberlerDünyaÇavuşoğlu’ndan Bayraktar SİHA yorumu: Belki Türkiye’de üretilmiş olabilir ama artık Ukrayna’ya ait

Çavuşoğlu’ndan Bayraktar SİHA yorumu: Belki Türkiye’de üretilmiş olabilir ama artık Ukrayna’ya ait

Ukrayna’nın Donbass’taki Rus ayrılıkçılara karşı Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın şirketinin ürettiği Bayraktar SİHA’larını kullandığını açıklaması sonrası Rusya ile gerilen ilişkilerin ardından Çavuşoğlu ve Lavrov Roma’daki G-20 zirvesinde görüştü. Çavuşoğlu: Bir devlet bizden bunu satın alıyorsa, o daha fazla Türk ürünü değildir. Ukrayna da bizim adımızı kullanmayı bırakmalı.”

G20 Liderler Zirvesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Roma’da bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, burada Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüştü.

İkilinin görüşmesi sonrası Çavuşoğlu, basınına açıklamalarda bulundu. Rus muhabirin, Donbass’ta Türkiye’de üretilen silahlı insansız hava araçlarının kullanılmasına ilişkin sorusu üzerine Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Bir ülke, bizden, başka bir ülkeden almışsa o silah daha fazla Türk ya da Rus ya da Ukrayna silahı olarak anılamaz. Bir devlet bizden bunu satın alıyorsa, o daha fazla Türk ürünü değildir. Belki Türkiye’de üretilmiş olabilir ama Ukrayna’ya ait. Türkiye bununla suçlanamaz.”

“Türkiye’nin de terör mücadele sırasında farklı ülkelerden çeşitli silahlarla karşılaştığını” dile getiren Çavuşoğlu, “Bazen farklı ülkelerde terörle mücadelemiz sırasında farklı ülkelerden farklı silahlarla karşılaşıyoruz, Rusya da dahil olmak üzere. Biz asla Rusya’yı suçlamıyoruz. Ukrayna da bizim adımızı kullanmayı bırakmalı” diye konuştu. (ROMA/AA)

- Advertisment -