Martı’nın girişimcisi: ‘Devlet, scooter trafiği aksatıyor diyorsa aksatıyordur!’

Akıllı telefonla scooter kiralama şirketi Martı’nın girişimcisinden regülasyon çıkışı: Devlet başa, kuzgun leşe. Devlet ne derse o olur.

İstanbul, İzmir, Antalya, Eskişehir, Yalova ve Ankara’da faaliyet gösteren elektronik scooter şirketi Martı’nın kurucusu ve CEO’su Oğuz Alper Öktem, scooter’ların trafiği aksattığı tartışmaları yüzünden hazırlanan yönetmeliği, zorunlu plaka gibi uygulamaları, katıldığı YouTube yayınında değerlendirdi.

Kolunda Türk bayrağı olan bir tişörtle yayına katılan Öktem, regülasyon için “Devlet ne derse odur, devlet başa kuzgun leşe” dedi.

Martı sürücülerine trafikte cezalar yazılmaya başlamasıyla ilgili bir soruya cevap veren Öktem şöyle dedi:

“Bunlar münferit olaylar. Sen arabayla da ters yönden gitsen ceza yersin, bu çok normal bir şey yani. Sonuçta trafiğin bir kuralı var. Ama bu konuyla alakalı bir regülasyon geliyor. Bizim burada, her vatanını milletini seven Türk iş adamı gibi dememiz gereken ve dediğimiz şey, abi “Devlet başa kuzgun leşe” tamam mı? Devlet başımızda olduğu sürece sıkıntı olmaz. Bu regülasyon bu işe girecek. Ve devlet ne derse biz elimizden geleni istihdam yaratmak için, ülkeye faydalı olmak için, bu hizmeti sunmak için yapıyor olacağız. O yüzden regülasyon konularında söyleyeceğim temel şey şudur: Devlet ne derse odur.

“Görüşümüzü Devlet baba sorarsa söyleriz”

“Biz naçizane, haddimize düşmeyerek, sektörümüz için doğru olduğuna inandığımız şeyleri sorarlarsa söyleriz. Onun dışında da karar onlarındır. Biz devlete baba gözüyle bakan insanlarız yani. En iyisini devlet bilir. Devletimiz ne derse biz de onun sonucu olarak gene istihdam yaratmaya, işimizi yapmaya, teknoloji yaratmaya, ülkeye yatırım getirmeye, dolar sokmaya devam ederiz.” 

Martı, cep telefonlarına yüklenen bir uygulamayla kullanıcılarına elektrikli  scooter tedarik eden bir şirket. Scooter’la yolculuk biçiminin hukuki statüsü ve scooter kullanımına dair trafik kuralları ise henüz belirlenmiş değil. İstanbul Valiliği, geçtiğimiz ay “Bunun için acil olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bu düzenleme yapılmalı. Okulların açılmasından önce yapılmalı. Çünkü çok katkısı olabilir. Bu düzenlemeyi bir an önce yapmak lazım” şeklinde konuşmuştu.