Ali Yasak’tan, Mahmutyazıcıoğlu cinayetinin zanlısı yeğenlerine ‘teslim ol’ çağrısı

Eski Beşiktaş yöneticisi ve sunucu Ece Erken’in eşi avukat Mahmutyazıcıoğlu cinayetinin faili olarak Drej Ali diye tanınan Ali Yasak’ın yeğenleri Kadir Yasak ve Ali Yasak aranıyor. Yeğeni Ali Yasak’la olan isim benzerliğinden dolayı kendisinin arandığını iddia eden haberler yapıldığını söyleyen Ali Yasak: “Yeğenimin adının Ali olması nedeniyle, sanki olayı yapan benmişim gibi basında yer alıyorum. Doğrusu polise gidip teslim olmalarıdır.”

Emniyet, eski Beşiktaş yöneticisi ve sunucu Ece Erken’in eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun öldürülmesinin faili olarak, Drej Ali diye bilinen Ali Yasak’ın yeğenleri Kadir Yasak ve Ali Yasak’ın da aralarında bulunduğu 4 kişi hakkında arama kararı çıkartmıştı.

Ali Yasak, Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuşarak yeğenleriyle uzun süredir irtibatının olmadığını anlattı:

“Avukat Şafak Bey’i öldürdüğü gerekçesiyle iki yeğenimin arandığı doğrudur. Kardeşim Mehmet Yasak’ın oğulları. Ancak ben Mehmet Yasak’la 20 yıldır konuşmuyorum. Aynı şekilde yeğenlerimi de son olarak 4 yıl önce annemin cenazesinde gördüm. Onlarla da hiçbir irtibatım yok.

“Çocuklarımı evlendirdiğimde de kardeşimi de yeğenlerimi de davet etmedim. Aynı şekilde o da kendi çocuklarını evlendirdiğinde beni ve çocuklarımı davet etmedi. Yani hiçbir ilgimiz, alakamız yok. Yeğenimin adının Ali olması nedeniyle, sanki olayı yapan benmişim gibi basında yer alıyorum.

“Ben aranan birisi değilim. Şu anda da işyerimdeyim. Polis beni aramıyor. Arıyorsa da adresim belli. Şu anda da işyerimdeyim. Aranan yeğenlerimin de babası tarafından bulunup teslim olmalarını istediğini öğrendim. Doğrusu da polise gidip teslim olmalarıdır. Avukat Şafak Beyi de tanımazdım.”

Susurluk’la gündeme gelmişti

Adı daha önce pek çok adli olaya karışan Ali Yasak’ın adı Ocak 2000’de Susurluk davasında geçmiş, son olarak da pek çok ismi buluşturan kızkardeşinin düğünüyle gündeme gelmişti. Düğünde, damadın tanıklığını Susurluk’un baş aktörlerinden eski DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Bucak yapmıştı. Düğünün davetlileri arasında Susurluk hükümlüsü eski Emniyet Genel Müdürlüğü özel harekât daire başkanı İbrahim Şahin, Susurluk sanıkları Sami Hoştan ve Ayhan Çarkın da vardı. Ali Yasak’ın adı Susurluk’la sıklıkla anılsa da davanın sanıkları arasında yer almamıştı.

65 bin TL’lik bir anlaşmazlık

Emniyet kaynaklarına göre, Mahmutyazıcıoğlu cinayetine neden olan olay bir ev satışıyla bağlantılı 65 bin TL’lik bir alacak meselesinden doğdu. Mahmutyazıcıoğlu’nun müvekkiliyle anlaşmazlık yaşayan kişi Kadir Yasak’ı devreye sokunca husumet Yeşilköy’deki balık lokantasında önce sözlü kavgaya döndü, sonra Yasak silahını çıkarıp ateş açtı. Olayla ilgili Kadir Yasak’ın da aralarında bulunduğu 4 kişi aranıyor.