Ana SayfaHaberlerAyasofya İmamı görevden alındı/görevden ayrıldı/istifa etti/ görevden affını istedi

Ayasofya İmamı görevden alındı/görevden ayrıldı/istifa etti/ görevden affını istedi

Ayasofya Başimamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın artık Ayasofya Başimamı değil. Fakat bu âkıbetin ne surette gerçekleştiği, son zamanlarda benzer süreçlerde olduğu gibi belirsiz kaldı. Kimine göre istifa etti, kimine göre görevden alındı, kimine göre affını istedi… Boynukalın, yaptığı açıklamada 'istifa' kararında amirallerin bildirisinden sonra kamuoyunda yapılan yorumların da payı olduğunu söyledi.

Bir süredir siyaset arenasında yaptığı paylaşımlar ve açıklamalar ile tartışmaların odağı haline gelen Ayasofya Başimamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın görevden alındı/görevden ayrıldı/istifa etti/ görevden affını istedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre “geçici görevlendirme ile Ayasofya-i Kebir Camii’nde imamlık vazifesini yürüten Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, bu görevinden ayrılma talebinde bulundu. Boynukalın’ın talebi olumlu yanıt buldu.”  

Son paylaşımı “Başkomutan Erdoğan” oldu

Boynukalın, sosyal medya hesabından yaptığı son paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya’da çekilmiş fotoğrafını paylaşarak “#BaşkomutanErdoğan” notunu düşmüştü.

Bu paylaşımdan saatler sonra görevden alındığı duyurulan Mehmet Boynukalın hakkında sosyal medyada “Başkomutan Erdoğan paylaşımı bile görevden alınmasına engel olamadı” yorumları yapıldı.

Akademiye geri dönecek

Edinilen bilgilere göre Boynukalın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde akademik kariyerine devam edecek.

Açıklamaları tartışma yaratmıştı

Mehmet Boynukalın, görevine atanmasının ardından siyaset ve ekonomiye dair çıkışlarıyla tartışma yaratmış, gündemde yer edinmişti.

“Anayasada İslam olsun”, “Kur’an-ı Kerim aileyi yönetim hakkını erkeğe vermiştir” gibi açıklamaları sebebiyle tepkilerin odağı haline gelen Boynukalın, AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ile de bir tartışma yaşamıştı.

Boynukalın en son iktidar partisinin bir diğer grup başkanvekili olan Bülent Turan tarafından uyarılmıştı:

“Sayın Mehmet Boynukalın, Ayasofya’nın açılışı gibi tarihi bir meydan okumayı gölgede bırakacak bir tavırla sürekli polemiklerin içinde olmanız Ayasofya için bedel ödeyen herkesi üzmekte! Bir siyasi değil,kardeşiniz olarak bu mecrada/usulle olmanızın kimseye faydası olmadığı kanaatindeyim. ”

Boynukalın, sosyal medya hesabından istifasıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Asıl mesleğim üniversite öğretim üyeliği olmasına rağmen, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talebi ve Marmara Üniversitesi’nin uygun görmesiyle Ayasofya-i Kebir’deki şerefli makama görevlendirme ile geldim. İki gün önce, akademik/ilmi çalışmalarıma daha fazla vakit ayırabilmek için Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’ndeki baş imam hatiplik görevimden affımı ve görevlendirmemin sona ermesini istedim. Aldığım kararın bir diğer sebebi ise, milli iradeye karşı pervasızca yayınlanan malum bildiriyle ilgili yorumlarda yalan yanlış kıyaslamalara gidilerek, ‘Ayasofya İmamı konuşuyor da biz niye konuşmayalım’ gibi hezeyanlara meydan vermemektir.

“86 yıl sonra yeniden cami olarak fethedilen bu mübarek mekanda ilk baş imam hatip olarak görev yapmamı takdir eden Yüce Mevla’ya sonsuz hamdü senalarımı arzediyor, bu göreve beni layık bulan idarecilerimize ve hassaten Kıymetli Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bendeniz bu görevdeyken bildiğim kadarıyla, dilim döndüğünde İslam’ı anlatmaya çalıştım. Bunu yapmazsam Allah katında mesul olurum düşüncesiyle hareket ettim.

“Bu niyetin yarın Allah katında bana şahitlik edeceğini umuyorum. İslam’a ve Kur’an’a bir bütün olarak inanıp yaşamayı Rabbim hepimize nasip etsin. Bugüne kadar bana desteğini bildiren yahut düşüncelerime katılmayan bütün kardeşlerimden Allah binlerce kez razı olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun.”

- Advertisment -