Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında soruşturma başlatıldı

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı, göçmenlerle ilgili yaptığı açıklamalarıyla gündem olan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında, 'görevi kötüye kullanma' ile 'nefret ve ayrımcılık'' suçlarından soruşturma başlattı.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın şehirde yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların su ve katı atık vergilerine 10 kat zam yapılmasını belediye meclisine sunacağını söylemesi Türkiye gündeminin en çok konuşulan konularından biri haline gelmişti.

Özcan, “Yabancı uyruklu kim varsa abonemiz olan, su fiyatlarına, katı atık ücretlerine başta olmak üzere bazı ücretlerde 10 kat zam yapacağız. Türk vatandaşıyla yabancı uyruklu vatandaş aynı fiyattan suyu kullanamayacak. 10 kat suya, 10 kat katı atık vergisi ücretine zam yapacağız? Bunu niye yapıyoruz Gitsinler istiyoruz. Bu misafirlik uzadı. Benim elimde yetki yok ki zorla, zabıtayla şehrin dışına bırakıp koyayım. Bir ara sınırlar açıldığında biz otobüsleri ücretsiz yapıp insan gönderdik. Şimdi de göndermeye hazırız. Gönderelim gitsin” ifadelerini kullanmıştı.

Özcan’ın açıklamaları başta kendi partisinin mensupları olmak üzere birçok farklı kesimden tepkiyle karşılanmıştı.

Birçok kişi, açıklamalarının ardından Tanju Özcan hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Özcan’ın ifadelerine yönelik yapılan suç duyurularına ilişkin dilekçelerin işleme konulmasının ardından Özcan hakkında, “görevi kötüye kullanma” ile “nefret ve ayrımcılık” suçlarından Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma başlattığı öğrenildi.