Cenevre’de ikinci tur başlıyor

Rusya, Ürdün, Beyrut, Şam ve Tahran’a gerçekleştirdiği ziyaretlerden sonra Cenevre’ye dönen BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın, ikinci tur görüşmelerini Riyad muhaliflerinin Yüksek Müzakere Heyeti ile görüşerek başlatması bekleniyor.

Bugün Suriye’de denetimindeki bölgelerde tek taraflı olarak parlamenter seçim düzenleyen rejim heyetinin ise gecikmeli olarak görüşmelere katılması ön görülüyor.

'Yönetimi ve anayasayı konuşacağız'
De Mistura, 11 Nisan’da Şam’daki ziyareti sırasında, bu turda siyasi sürece odaklanacağını ve yönetim ile anayasa konularının ele alınacağını söyleyerek bu müzakere turunun ‘çok önemli’ olduğunu vurgulamıştı.
3 tur olarak düzenlenmesi planlanan ve birinci turu 14-24 Mart arasında gerçekleştirilen Cenevre görüşmelerinde şu ana kadar somut bir ilerleme kaydedilmedi. Birinci turda heyetler, Suriye’nin geleceği ve siyasi geçişle ilgili tasavvurlarını yansıtan belgeleri De Mistura’ya iletmişti. Bu belgelerden yola çıkan De Mistura, taraflar arasında ortak bir zemin oluşturabilecek 12 maddelik bir belge hazırlamıştı. Bu belge ulusal birlik ordusu oluşturulması ve diasporadaki sığınmacıların dönüş hakkı gibi siyasi geçiş için ilkeler içeriyordu.

Esed’in akıbeti müzakereleri aksatıyor
Cenevre’de rejimi temsil eden heyetin Esed’in akıbeti konusunun asla masada bahse konu olamayacağını ve siyasi süre ile ilgili can alıcı detaylara girmeyi reddetmesi görüşmeleri aksatmıştı.
Muhalifler ve onları destekleyen ülkeler ise Esed’in geçiş sürecinin başında yönetimden ayrılması gerektiğini savunuyor.

De Mistura, rejimin üstünde etkisi olan müttefikleri Moskova ve Tahran’a giderek rejimin müzakerelerde ciddi bir tavır sergilemesi için destek aradı.

18 aylık takvim
Suriye sorununun çözümü için Kasım 2015'te Viyana'da toplanan Uluslararası Suriye Destek Grubu, "somut bir takvim" planı üzerinde mutabakat sağlamıştı. Gruptaki 17 ülke, ilk 6 ay içinde bir geçiş hükümeti kurulmasını ve 18 ay içinde de yeni anayasa ardında Suriye'de seçimlerin yapılmasını konusunda anlaşmıştı.

Kaynak: Al Jazeera